"Pogranicze w obiektywie" - polsko – słowacki pomysł na promocję

"Pogranicze w obiektywie" - polsko – słowacki pomysł na promocję

Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, partnerem – miasto Svidnik.

 

Celem projektu jest wspólna transgraniczna promocja regionu.

Realizacja programu wzmacniającego lokalną tożsamość historyczną w sposób wyraźny i odczuwalny przyczyni się do profesjonalnego rozreklamowania zarówno powiatu rzeszowskiego, jak i okolic Svidnika To bardzo ważny argument wizerunkowy, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi karmionych każdego dnia wszechobecną reklamą oraz wątpliwej jakości programami rozrywkowymi. Dlatego dla naszego powiatu szczególnie ważne jest, aby mądrze i skutecznie promować walory turystyczne pogranicza – mówi Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski.

 

To również rozwój lokalnej gospodarki

Polsko-słowackie pogranicze to swoista mieszanka kultur i społeczeństw, kraina zabytkowych dworków i kościołów przeplatana malowniczą przyrodą oraz ciekawostkami etnograficznymi i historycznymi.

Przygotowywany przez organizatorów konkurs fotograficzny „Pogranicze w obiektywie”, skierowany głównie do młodzieży, będzie wyjątkową okazją dla uczestników do pokazania swojej wrażliwości i różnego spojrzenia na świat.

Zdjęcia zostaną ocenione w czterech kategoriach tematycznych: pejzaż, elementy historii, wydarzenie kulturalne, „Twarze pogranicza”. Nagrodami dla zwycięzców będą m.in. profesjonalne kamery sportowe. Poza tym – nagrodzone prace zostaną wydane w formie folderu z komentarzem w języku polskim i słowackim.

 

O transgranicznym charakterze projektu świadczyć będzie także realizacja filmu prezentującego walory pogranicza.

Ten film pozwoli na nowo odkryć często zapomniane już "perły" związane z kulturą i przyrodą naszych "małych ojczyzn". Taka promocja będzie miała konkretny wpływ na popularyzację przygranicznej turystyki, a tym samym – na rozwój lokalnej gospodarki. A teraz, w czasie pandemii, gdy tak wiele mówi się o konieczności wsparcia rynku turystycznego, takie promocyjne działania nabierają szczególnego znaczenia – mówi Waldemar Pijar, sekretarz Powiatu Rzeszowskiego.

 

 

Takich atrakcji nie można przegapić

Dogodne położenie geograficzne sprawia, mieszkańcy powiatu rzeszowskiego mają wyjątkowo często okazję do zwiedzania terenów polsko – słowackiego pogranicza.

Svidnik oddalony jest od Rzeszowa zaledwie 200 kilometrów. Oznacza to zatem, że bez większego wysiłku można w tym mieście i okolicach, w ciągu jednego dnia, pozwiedzać, wybrać się na wycieczkę krajoznawczą i skorzystać ze słynnych już kąpielisk. Takich atrakcji turystycznych nie można przegapić – zachęca Krzysztof Jarosz, dyrektor wydziału promocji Powiatu Rzeszowskiego.

W Svidniku działa państwowe muzeum kultury rusińsko – ukraińskiej ze skansenem miejscowego budownictwa ludowego. W mieście znajduje się muzeum wojenne upamiętniające zmagania I i II wojny światowej oraz Galéria Dezidera Millyho – zbiór ikon ze wschodniosłowackich cerkwi. Atrakcjami miasta są także cerkwie – prawosławna i greckokatolicka – o ciekawej, nowoczesnej architekturze.

Svidniku znajduje się jedyne w całym regionie kąpielisko „Wodny Świat”, w którym można rozkoszować się wodnymi kąpielami w basenie ze sztucznymi falami.

***

Projekt „Pogranicze w obiektywie” został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020. Termin nadsyłania prac konkursowych – do końca września 2020 r.

www.powiat.rzeszow.pl/aktualnosci/rusza-konkurs-fotograficzny-pogranicze-w-obiektywie,art893/