Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

Dziś obchodzony jest „Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia”. W czasach panującej pandemii koronawirusa covid – 19 Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie stają przed nowymi wyzwaniami w walce z bezrobociem.

Z tej okazji podziękowania dla kadry Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie skierował Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski.

-W imieniu Zarządu Powiatu Rzeszowskiego pragnę serdecznie podziękować wszystkim pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie za rzetelne wypełnianie swoich obowiązków oraz zaangażowanie na rzecz kształtowania lokalnego rynku pracy. Wyrażam wdzięczność za każde z podejmowanych przez Państwa przedsięwzięć, nowatorskich pomysłów, a także za wsparcie udzielone osobom bezrobotnym, bądź poszukującym pracy. Państwa działalność przyczynia się do poprawy warunków życia mieszkańców powiatu rzeszowskiego.

27 stycznia 1919 r. marszałek Józef Piłsudski wydał „Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami”. Był to pierwszy dokument, który stanowił o tworzeniu państwowych urzędów pośrednictwa pracy. Miały one podlegać ówczesnemu Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej.

Współcześnie, w dobie pandemii PUP w Rzeszowie nie tylko pomaga znaleźć zatrudnienie osobom bezrobotnym ale też czynnie realizuje projekty wspierające przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej, którą przygotował rząd.

Już w zeszłym roku Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie, w ramach pomocy przedsiębiorcom i pracodawcom z terenu Powiatu Rzeszowskiego i Rzeszowa, wsparł między innymi mikroprzedsiębiorców oraz pozarządowe organizacje pożytku publicznego. Od 20 kwietnia do końca 2020 r. złożyli oni do PUP w Rzeszowie ponad 21 tys. wniosków o bezzwrotną pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Urzędnicy rozpatrzyli pozytywnie niemal wszystkie złożone wnioski. Na konta firm i organizacji trafiło ogółem przeszło 94 mln zł i była to największa grupa podmiotów, jaka zwróciła się o pomoc do Powiatu Rzeszowskiego.

Aktualnie, do końca stycznia 2021 trwa nabór wniosków o przyznanie jednorazowej dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy. Wnioski należy składać w formie elektronicznej poprzez platformę praca.gov.pl. Szczegóły nt. warunków, jakie należy spełnić aby ubiegać się o tę formę wsparcia dostępne są na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy Rzeszowie pod linkiem:

Woj.