Szkoły pozostające w gestii powiatu rzeszowskiego dążą do tego, by zapewniać jak najlepsze kształcenie i warunki nauczania. Systematycznie doposażana jest baza dydaktyczna. Kadra pedagogiczna doskonali swoje kwalifikacje i uprawnienia. Szkoły te oferują swoim uczniom możliwość zdobywania umiejętności oraz certyfikatów pomocnych w znalezieniu zatrudnienia po ukończeniu szkoły.

Jedną z placówek oświatowych, prowadzonych przez powiat, jest Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie. Aktualnie szkoła wygrała konkurs na realizację projektu dot. zagranicznych staży dla uczniów w Hiszpanii, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach projektu „Międzynarodowa edukacja uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Szkoła otrzymała także dofinansowanie na realizację projektu pt. „Droga do sukcesu. Szkoły Powiatu Rzeszowskiego bliżej rynku pracy”.