Strażacy z powiatu rzeszowskiego najlepsi w Polsce

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niechobrzu (gm. Boguchwała) wygrali Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze CTIF dla strażaków z ochotniczych i państwowych straży pożarnych. Zmagania najlepszych jednostek w Polsce miały miejsce kilka dni temu w Koninie.

Reprezentanci OSP Niechobrz okazali się najlepsi w kategorii drużyn męskich Ochotniczych Straży Pożarnych startujących w klasie “B”, co oznacza, że każdy członek dziesięcioosobowej drużyny musiał mieć ukończone co najmniej 30 lat. Zawody składały się z dwóch konkurencji: ćwiczenia bojowego oraz sztafety pożarniczej, a suma punktów decydowała o zajętym miejscu.

Wyjazd zwycięskiej jednostki do Konina wsparł między innymi Powiat Rzeszowski. W nagrodę za zdobycie Mistrzostwa Polski strażacy z Niechobrza będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowej Olimpiadzie Pożarniczej, która odbędzie się w przyszłym roku w Słowenii.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się stanąć na najwyższym stopniu podium – mówi Mariusz Gajdek z OSP Niechobrz. – Do tych zawodów przygotowywaliśmy się od jesieni zeszłego roku. Przed samym wyjazdem ćwiczyliśmy po cztery, pięć razy w tygodniu, co wymagało dużego poświęcenia ze strony druhów, ponieważ pracują oni zawodowo i po pracy musieli spędzić po kilka godzin na bieżni stadionu ciężko trenując. Dodatkowo, wyjeżdżamy też na akcje ratowniczo – gaśnicze w naszej miejscowości i gminie. Dzięki treningom możemy działać sprawniej i szybciej nieść pomoc poszkodowanym – dodaje prezes Gajdek.

Na zawodach w Koninie Kobiecych Drużyn Pożarniczych, startujących w klasie “B”, brąz w debiucie zdobyły druhny z OSP Niechobrz, zaś w klasie A (bez zaliczenia punktów za wiek) panie z Niechobrza były 11.

Powiat Rzeszowski reprezentowali również najmłodsi adepci pożarnictwa ,w wieku 10-16 lat, czyli w kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – druhny z Niechobrza były szóste a kobiety z OSP Racławówka (gm. Boguchwała) dziewiąte.

Na zawodach w Koninie startowały najlepsze jednostki w Polsce, które najpierw musiały wygrać zawody gminne, następnie powiatowe, i wojewódzkie. Ogółem wystartowało ponad 800 zawodników i zawodniczek. Wszystkim reprezentantom naszego powiatu, a szczególnie medalistom serdecznie gratulujemy.

-Strażacy w naszego powiatu codzienną służbą udowadniają swoją wartość. Mam tutaj na myśli nie tylko sukcesy w zawodach pożarniczych, jakie odnieśli druhowie z Niechobrza ale także codzienną strażacką służbę. O skuteczności i poświęceniu strażaków mogliśmy się przekonać choćby podczas zeszłorocznej powodzi. Profesjonalne wyszkolenie i wyposażenie jednostek straży pożarnych ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo mieszkańców. Potwierdza to pierwsze miejsce w zawodach druhów z Niechobrza. Serdecznie gratuluję im tego wyniku. Ta jednostka ma liczne sukcesy w skali międzynarodowej. Życzę powodzenia na Olimpiadzie Pożarniczej w Słowenii. –mówi Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski.

Woj.