82. rocznica wybuchu II wojny światowej - największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości

1 września 1939 roku to dla Polaków bardzo ważna data, bo wtedy zmieniły się losy Polski, Europy i całego świata. W tym dniu składamy hołd wszystkim żołnierzom i cywilom, którzy oddali życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą. Rocznicowe uroczystości mają upamiętnić tę bolesną historię Narodu Polskiego ale też być lekcją na przyszłość.

Tegoroczne, rzeszowskie uroczystości odbyły się pod pomnikiem Gen. Sikorskiego. Był też apel poległych oraz złożenie wieńców. W obchodach wzięli udział przedstawiciele powiatu rzeszowskiego: Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski, Tomasz Wojton Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego oraz Marek Sitarz Wicestarosta Rzeszowski.

Dziękuję wszystkim kultywującym pamięć o wydarzeniach i ludziach, którzy ofiarowali swoje życie, byśmy mogli cieszyć się wolnością i poprzez kolejne pokolenia nieść hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Uroczystość ta dowodzi, że to co niezniszczalne trwa wiecznie, a my jako spadkobiercy tamtych bohaterskich ludzi jesteśmy zobowiązani do tego, by zawsze przeciwstawiać się złu i nienawiści. W czasach, gdy okupant hitlerowski odmawiał ludziom prawa do człowieczeństwa, mścił się na niewinnych, dopuszczał się na nich aktów zbrodni i przemocy, znaleźli się tacy, którzy mieli odwagę sprzeciwić się temu strasznemu terrorowi.

Józef Jodłowski – Starosta Rzeszowski