Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2021/2022 w szkołach prowadzonych przez powiat rzeszowski

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2021/2022  w szkołach prowadzonych przez powiat rzeszowski

1 września br., w pałacu Wodzickich – siedzibie Zespołu Szkół w Tyczynie, odbyła się inauguracja roku szkolnego 2021/2022. Poprzedziła Msza Św. w Kościele Parafialnym w Tyczynie. W uroczystości wzięli udział: Pan Józef Jodłowski – Starosta Rzeszowski, Pan insp. Dariusz Matusiak – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, ppłk. Krzysztof Kulczycki – Dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie.

Podczas uroczystości Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski wraz z Panią Dyrektor Dorotą Tarańską – Klęsk wręczyli trzem uczniom stypendia z Programu Stypendialnego Powiatu Rzeszowskiego na rok szkolny 2021/2022, przyznane przez Zarząd Powiatu Rzeszowskiego w nagrodę za wybitne osiągnięcia edukacyjne.

W Liceum Ogólnokształcącym w Tyczynie uczniowie mogą realizować dodatkowo, w ramach innowacji, zajęcia z kształcenia policyjnego, a także wziąć udział w realizacji nowatorskiego programu „klasa penitencjarna” .

Klasy policyjnefunkcjonują w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół w Tyczynie od 2005 roku, w ramach współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Lekcje z edukacji policyjnej realizowane w szkole, uzupełnione są o liczne dodatkowe zajęcia pozaszkolne. Tematyka zajęć obejmuje m.in. prawo karne, pracę dochodzeniową, śledczą, kryminalistykę, prewencję, środki przymusu bezpośredniego, techniki samoobrony, pierwszą pomoc, czy ruch drogowy. Uczniowie mają możliwość gruntownego zapoznania się ze specyfiką służby w Policji, jej organizacją i zadaniami, a po ukończeniu nauki mogą wstąpić w jej szeregi zyskując dodatkowe punkty podczas procesu rekrutacyjnego.

Klasa penitencjarnajest nowym projektem realizowanym we współpracy z Zakładem Karnym w Rzeszowie. To dodatkowe działania profilaktyczne, prewencyjne dla uczniów oraz wzmacnianie postaw sprzyjających bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym, a także lepsza znajomość i świadomość prawa. Program zajęć z zakresu szeroko pojętej penitencjarystyki zakłada realizację projektu w postaci zajęć teoretycznych i praktycznych w szkole oraz w formie wizyt studyjnych na terenie Zakładu Karnego w Rzeszowie. Przeszkolenie w tym zakresie zagwarantuje pozyskanie wiedzy i umiejętności przydatnych w życiu codziennym, ale także stworzy solidne podstawy do podjęcia w przyszłości pracy w służbach więziennych.

W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności, sukcesów, wytrwałości i determinacji, a także poczucia bezpieczeństwa, spokoju, optymizmu i wiary w to, że nowy rok szkolny przyniesie same pozytywne wydarzenia i emocje.

Więcej informacji z tego wydarzenia znajduje się na FB Zespołu Szkół w Tyczynie https://www.facebook.com/zstyczyn/, na stronie KWP w Rzeszowie oraz na stronie Zakładu Karnego w Rzeszowie i na Facebooku.