"Polskość folklorem malowana"

Kultura ludowa jest niezwykle ważnym elementem kultywowanym przez lata w Powiecie Rzeszowskim. Dziś pragniemy Państwa bardzo serdecznie zaprosić do wzięcia udziału w projekcie realizowanym w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. K.Sobczyk w Tyczynie pt. “Polskość folklorem malowana”. To dzięki takim projektom nasze lokalne tradycje nieustannie kultywowane i przekazywane kolejnym młodym pokoleniom.

plakat folklor

W ramach projektu “Polskość folklorem malowana” odbywają się następujące działania:

• na ścianach  Domów Ludowych w Kielnarowej, Hermanowej i Borku Starym powstają murale prezentujące rzeszowski folklor. Dl Kielnarowa ozdobi wizerunek kapeli ludowej autorstwa Macieja Gulaka ,  DL Borek Stary wizerunek pary tanecznej w stroju rzeszowskim a Dl Hermanowa motyw wzoru rzeszowskiego autorstwa kolektywu Etnograff tworzą Katarzyna “Katka” i Maciej “Kamer” Szymonowiczowie, którzy podejmują działania artystyczne w przestrzeni pomiędzy starym, a nowym czasem zachowując przy tym postawę współczesnego twórcy ludowego.
  • odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży z dziedziny polskiego folkloru m.in. Janko muzykant-tajemnica ludowych instrumentów” miejsce lekcji DL Kielnarowa, ” Od stóp do głów – między modą a tradycją” miejsce lekcji DL  Borek Stary oraz „Historia wycinanki lasowiackiej w DL Hermanowa realizowane w partnerstwie z Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli
    w Rzeszowie
  • odbędzie się cyklu koncertów z udziałem zespołów ludowych M-GOK oraz zaproszonych zespołów folklorystycznych z Podkarpacia  w DL Hermanowa 3.10.2021 godz. 18.00 koncert kapeli Iskierczanie i ZS Hermanowianki z Kapelą Wójta Tycznera, w DL Kielnarowa 10.10.2021 godz. 18.00 folkowe widowiskiem muzycznym  Folcaminozespołu Buen Camino i kapeli z Futomy oraz koncert ZS Kielnarowianie w DL Borek Stary 16.10.2021 godz. 18.00 koncert zespołu pieśni i tańca Hyżniacy oraz koncert ZS Borkowianie z Kapeli Wójta Tycznera
  • na stronie internetowej MGOK Tyczyn powstaje zakładka z bazą zespołów ludowych, śpiewaczych, kapel , zespołów obrzędowych, kapel podwórkowych, zespołów tanecznych, solistów wokalistów i solistów instrumentalistów z terenu Województwa Podkarpackiego jako prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu.

Wszystkie koncerty będzie można oglądać na żywo na kanale Youtube M-GOK Tyczyn.