Supernowoczesny rezonans w ZOZ Nr 2 w Rzeszowie – jednostce organizacyjnej powiatu rzeszowskiego

Supernowoczesny rezonans w ZOZ Nr 2 w Rzeszowie – jednostce organizacyjnej powiatu rzeszowskiego

Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie wzbogacił się ostatnio o rezonans magnetyczny najnowszej generacji. To jedyne tej klasy urządzenie w Polsce i prawdopodobnie jedno z nielicznych w Europie.

Wysokospecjalistyczny aparat Ingenia Ambition 1,5 T X uruchomiony został we wrześniu, zastępując stary, dziesięcioletni rezonans. Jego montaż trwał około sześciu tygodni, od niedawna wykonywane są na nim badania.

  – To sprzęt najwyższej klasy. Charakteryzuje się wyższą jakością wykonywanych badań oraz znacznie niższymi kosztami eksploatacji i konserwacji – mówi dr n. med. Aleksander Panek, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Rzeszowie. Nowe urządzenie jest sprzętem praktycznie bezhelowym. W starszych urządzeniach hel był niezbędny do chłodzenia. To istotnie obniża koszty, gdyż uzupełnianie gazu kosztuje nawet 200 tysięcy złotych.

Rezonans, który trafił do ZOZ Nr 2 w Rzeszowie, „zaprogramowany” jest na wykonywanie 20-25 badań dziennie, w praktyce można zrobić ich więcej – w zależności od rodzaju diagnostyki. Łącznie z montażem kosztował około 6 milionów złotych. Nowy sprzęt charakteryzuje się m.in. szerszym otworem – gantrą – o średnicy 80 cm (inne modele mają zazwyczaj 70 cm), co ułatwia badanie w przypadku pacjentów o masywnej budowie ciała, cierpiących na klaustrofobię oraz dzieci. Mogą być tu badani ludzie bardzo otyli – o wadze do 250 kg (starsze urządzenia maksymalnie do 150-200 kg). Sprzęt charakteryzuje się również wysokimi parametrami diagnostycznymi, rewolucyjnymi metodami monitorowania pacjenta i innowacyjnym skanerem. Obrazowanie 2D i 3D odbywa się w krótszym czasie, poziom hałasu zredukowany jest nawet o 80 procent.

– Inwestycje dotyczące opieki zdrowotnej to jeden z priorytetów władz powiatowych. Dokładamy wszelkich starań, by zarówno diagnostyka, jak i leczenie w naszych placówkach były na jak najwyższym poziomie. Na zdrowiu mieszkańców nie można oszczędzać, inwestowanie w ochronę zdrowia procentuje na przyszłość – mówi Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski.

(j)