Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie zaprasza panie w wieku 50-69 lat na profilaktyczne badania mammograficzne w ramach VIII edycji kampanii „RAK a ZDROWIE”, prowadzonej pod patronatem Starosty Rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego.

Akcja rozpoczęła się 14 października i potrwa do 31 grudnia. Jest skierowana do mieszkanek powiatu rzeszowskiego i Rzeszowa, a jej celem jest zachęcenie kobiet do dbania o własne zdrowie i regularnego wykonywania profilaktycznych badań mammograficznych.

Badania realizowane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego przez NFZ. W związku z tym Panie, które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 2 lat, mogą się przebadać bez skierowania
i bezpłatnie.
Rejestracja na badanie odbywa się telefonicznie pod numerem tel. 17 86 13 634 i 17 86 13 605 lub osobiście w rejestracji RTG.

Badania mammograficzne można wykonywać w każdy poniedziałek, wtorek
i czwartek w godz. 8.00 – 18.00,
w Pracowni Mammograficznej w Przychodni Specjalistycznej – Centrum Diagnostycznym przy ul. Fredry 9 w Rzeszowie. Pracownia wyposażona jest w wysokiej jakości cyfrowy aparat mammograficzny. Badania odbywają się w komfortowych warunkach, a także są całkowicie bezpieczne i przyjazne dla pacjentek.

W czasie trwania ubiegłorocznej akcji, pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, zostało przebadanych 281 kobiet.

Wykryto :

  • 9 zmian łagodnych
  • 19 zmian prawdopodobnie łagodnych
  • 1 zmianę podejrzaną
  • 3 zmiany wymagające dalszej diagnostyki w celu określenia kategorii.

Dzięki siedmiu edycjom kampanii „RAK a ZDROWIE” wiele mieszkanek powiatu rzeszowskiego po raz pierwszy zgłosiło się na bezpłatne badanie mammograficzne. Kobiety zaczęły regularnie zgłaszać się na badania. Łącznie, w latach 2014 – 2020, w ramach akcji profilaktycznej „RAK a ZDROWIE” udało się przebadać blisko trzy tysiące kobiet z całego powiatu rzeszowskiego – u co dziesiątej stwierdzono niepokojące symptomy, wymagające dalszej diagnostyki lub leczenia.

Zawsze popieraliśmy i wspieraliśmy tego typu akcje. Tu chodzi bowiem o życie i zdrowie mieszkanek powiatu. Podczas dotychczasowych edycji kilkaset kobiet dowiedziało się, że ich zdrowie jest zagrożone. Dzięki wczesnemu wykryciu zmiany możliwe jest podjęcie odpowiedniej interwencji. Wiele kobiet zawdzięcza życie takim właśnie akcjom – mówi Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, patron honorowy akcji.

Panie, które przebadają się w terminie 14.10.2021 r. – 31.12.2021 r. mogą wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród rzeczowych kupując los na loterii w cenie 1 zł. W tegorocznej edycji do wygrania jest 40 nagród rzeczowych. Nagrodą główną jest robot sprzątający o wartości 900 zł. Pozostałe nagrody to m.in. zestawy kosmetyków kolorowych, sprzęt AGD: parowary, sokowirówki, produkty do stylizacji włosów, produkty fitness: kijki do nordic walking, opaski smartband, maty do jogi a także bony na badania.

Nagrody zakupiono dzięki sponsorom akcji, którymi są: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, INGLOT Sp. z o.o., Greinplast Sp. z o.o., Karabela Sp. z o.o. oraz FPUH Deobox.

Lekarze zachęcają kobiety, aby zdecydowały się na wykonanie mammografii, ponieważ profilaktyka raka piersi jest niezwykle ważna. Wykrycie zmian chorobowych na bardzo wczesnym etapie pozwala szybko podjąć odpowiednie leczenie i daje duże szanse na pełny powrót do zdrowia. Warto więc zadbać o swoje zdrowie, przy okazji można wygrać atrakcyjną nagrodę.