Wysokie miejsca gmin Powiatu Rzeszowskiego w rankingu samorządowym Polskiej Agencji Prasowej

Wysokie miejsca gmin Powiatu Rzeszowskiego w rankingu samorządowym Polskiej Agencji Prasowej

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej po raz pierwszy ogłosił wyniki Rankingu „Gmina dobra do życia”, badającego jakość życia w 2477 polskich gminach. Wysokie lokaty w rankingu zajęły gminy Powiatu Rzeszowskiego.

W pierwszej setce w zestawieniu ogólnym, na 81 miejscu znalazła się gmina miejsko-wiejska Boguchwała. Kilka gmin z terenu powiatu rzeszowskiego znalazło się także w drugiej setce: Krasne na 106 miejscu, Trzebownisko na 111 miejscu, Tyczyn na 167, Głogów Małopolski na 186. Zdecydowana większość gmin Powiatu Rzeszowskiego uplasowała się w pierwszej połowie rankingu.

Jeszcze wyżej gminy Powiatu Rzeszowskiego uplasowały się w poszczególnych kategoriach rankingu. I tak w kategorii stref podmiejskich miast na prawach powiatu  Boguchwała znalazła się na 54 miejscu, Krasne na 66, Trzebownisko na 69, Tyczyn na 95,  Głogów Małopolski na 101, Świlcza na 112, Lubenia na 194.  W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tysięcy mieszkańców, na 52 miejscu znalazł się Dynów (miasto), w kategorii gmin z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców na 122 miejscu znalazł się Sokołów Małopolski.

Ranking  „Gmina dobra do życia” opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk. Przy jego tworzeniu brano pod uwagę prawie 50 wskaźników, m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. Honorowy patronat nad rankingiem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a także Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.

Więcej na temat rankingu oraz szczegółowe raporty znaleźć można pod linkiem: https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/gdzie-w-polsce-zyje-sie-najlepiej-oglaszamy-wyniki-naszego-rankingu

(j)