40 lat temu w Polsce ogłoszono Stan Wojenny

13 grudnia 2021 roku w Rzeszowie uczczono ofiary wprowadzonego 40 lat temu stanu wojennego.

O godz. 18:00 uczestnicy uroczystości udali się na uroczystą Mszę św. do rzeszowskiej Fary, po której złożyli kwiaty pod Krzyżem Misyjnym.

Powiat Rzeszowski reprezentował Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Tomasz Wojton.

40 lat temu Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. To tragiczny dzień dla milionów Polaków.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. To bardzo trudny okres dla Polaków – wiążący się z utratą pracy, internowaniem, represjami. Wiele niewinnych osób straciło wtedy życie. To także dzień, który zniszczył nadzieję na szybkie zmiany demokratyczne w kraju. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., natomiast zniesiony 22 lipca 1983 r.

Zamach stanu, któremu przewodniczyła grupa wojskowych z Wojciechem Jaruzelskim na czele, przekreślił na jakiś czas marzenia Polaków o wolności. Wiele osób sprzeciwiało się władzy także na Podkarpaciu.