Rozstrzygnięcie XVII Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego

„Iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem”

J.W.von Goethe

Wartość tego przesłania doceniają organizatorzy i uczestnicy XVII Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego, który odbył się 22.03.2022 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie. Po raz 17 uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych z powiatu rzeszowskiego, mogli wykazać się znajomością języka angielskiego i niemieckiego. Rangi konkursom dodał fakt, iż Honorowy Patronat nad nimi objął Starosta Powiatu Rzeszowskiego pan Józef Jodłowski.

W zmaganiach konkursowych z języka angielskiego uczestniczyło 23 uczniów, reprezentujących Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie, Zespół Szkół w Sokołowie Małopolskim, Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie i Liceum Ogólnokształcące w Dynowie. Młodzież przystąpiła do testu, który obejmował rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, transformację zdań z zachowaniem znaczenia zdania wyjściowego oraz elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych. Pytania nie należały do najłatwiejszych, w związku z czym uczniowie musieli wykazać się dużą wiedzą. Laureatami konkursu na kolejnych miejscach zostali: Kacper Wandas, Jagoda Radoń reprezentujący Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie oraz Wojciech Piątek z Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie.

Celem Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego było z kolei podnoszenie poziomu umiejętności językowych młodzieży, wdrażanie europejskich poziomów osiągnięć językowych zalecanych przez Radę Europy, zainteresowanie uczniów kulturą obszaru języka niemieckiego oraz pogłębianie wiedzy w tym zakresie. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, Zespołu Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie i Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie. Test składał się z trzech części: rozumienia tekstu słuchanego i czytanego oraz części leksykalno – gramatycznej. Uczniowie rozwiązywali zadania, wykazując się znajomością języka obcego na poziomie B1 wg Europejskich poziomów osiągnięć, pracowali wytrwale, z wielkim zaangażowaniem i ambicją podchodzili do zadań. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Karolina Pomykała- Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie, Natalia Kubik- Zespół Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie, Emilia Bury- Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie.

Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie oraz Radę Rodziców działającą przy Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Dynowie. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom i ich opiekunom należą się ogromne gratulacje! Biorąca udział w obu konkursach młodzież, po raz kolejny potwierdziła wysoki poziom wiedzy. Przyznała, że konkurs to duże wyzwanie, wymagające wielu przygotowań i ciężkiej pracy, zarówno uczniów, jak i ich nauczycieli. Miła atmosfera niewątpliwie sprzyjała wymianie doświadczeń oraz budowaniu pozytywnych relacji wśród uczestników całego przedsięwzięcia. Zadowolenie młodzieży świadczy o sukcesie organizatorów i celowości ich pomysłu.

Organizatorami konkursów, a zarazem osobami, które czuwały nad prawidłowym przebiegiem zmagań, byli nauczyciele języka angielskiego, panie: Renata Drążek, Ewelina Marszałek, Aleksandra Żak, oraz pan Michał Piestrak, a także nauczycielki języka niemieckiego, panie: Ewa Hadam, Monika Rząsa, Beata Trzyna.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Staroście Rzeszowskiemu, panu Józefowi Jodłowskiemu za objęcie honorowym patronatem przedsięwzięcia oraz Zarządowi Powiatu Rzeszowskiego za ufundowanie nagród dla zwycięzców i zapraszają na kolejną XVIII edycję konkursu w następnym roku.

Zdjęcia oraz tekst: LO im. KEN w Dynowie