Ruszają prace nad kolejnym odcinkiem VIA CARPATHIA na terenie powiatu

Ruszają prace nad kolejnym odcinkiem VIA CARPATHIA na terenie powiatu

W poniedziałek (4.04.2022 r.) symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęły się prace nad kolejnym odcinkiem drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica. Wykonawca, którym jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción może więc oficjalnie rozpoczynać prace budowlane. Wartość kontraktu to 2 230 165 684,48 zł brutto, zaś zakończenie prac zaplanowano na 2026 rok. na uroczystości obecny był Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy, ponad 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie też węzeł Babica zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988. Zakres prac obejmuje także budowę obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości ponad 2 km, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19.

W ramach umowy wybudowane zostanie również pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem. Inwestycja obejmuje również budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP): MOP kat. II Lutoryż (kierunek Rzeszów) i MOP kat. I Lutoryż (kierunek Barwinek) oraz dwa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, jedno na MOP II Lutoryż i drugie przy Centrum Zarządzania Tunelem.

Zadanie zlokalizowane jest w powiecie rzeszowskim i strzyżowskim, na terenie gmin Rzeszów, Boguchwała, Czudec, Niebylec i Strzyżów.

Dzięki tej inwestycji znacznie zmniejszy się liczba pojazdów przejeżdżających przez miejscowości usytuowane przy DK19 jednocześni redukując liczbę wypadków, hałas oraz spaliny. Nowa trasa skróci także czas przejazdu na osi północ-południe i zwiększy bezpieczeństwo na drodze zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ruchu tranzytowego. 

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki