Hyżne - wieś, którą gen. Władysław Sikorski uważał za rodzinną miejscowość

Hyżne - wieś, którą gen. Władysław Sikorski uważał za rodzinną miejscowość

19 maja 1874 r. w Hyżnem, w powiecie rzeszowskim, związek małżeński zawarli Tomasz Sikorski i Emilia Hawrowska – rodzice Władysława, późniejszego Naczelnego Wodza i premiera Rzeczypospolitej Polskiej.

Sam przyszły generał urodził się co prawda w Tuszowie Narodowym 20 maja 1881 roku, ale zawsze podkreślał swoje związki z Hyżnem i tę miejscowość uważał za rodzinną. Po śmierci ojca wraz z matką i rodzeństwem powrócił do Hyżnego. Emilia zarabiała tu na życie szyjąc na potrzeby dworu w Dylągówce i pracując przy odbiorze przesyłek na miejscowej poczcie. Władysław w latach 1887-1893 Władysław Sikorski był uczniem tutejszej szkoły. Dzięki wsparciu Władysława Jędrzejowicza pobierał później nauki w Gimnazjum w Rzeszowie, zaś maturę zdał we Lwowie, gdzie wciągnął się w działalność patriotyczną, co zaważyło na jego późniejszym życiu.

Już ucząc się w Rzeszowie i  Lwowie Władysław Sikorski często przyjeżdżał do Hyżnego. Nigdy o tej miejscowości nie zapomniał/. W kwietniu 1941 roku spotkał się w Chicago z emigrantami
z Hyżnego i okolic, którym pozostawił wpis o treści: „Pozdrowienia dla Polaków i Polek z pięknych i drogich mojemu sercu okolic Hyżnego, Grzegorzówki i Dylągówki”.

j