Obchody 78. rocznicy akcji "Burza" w Rzeszowie

Wczoraj (25.07) na Placu im. Armii Krajowej przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie, odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę akcji “Burza”. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. bp. Jan Wątroby, Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Uroczystość zakończył Apel Pamięci oraz złożeniem wiązanek i zapalenie zniczy.

Dziś (26.07) kolejna część uroczystości obchodów święta 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpocznie się od uroczystego Apelu przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim. Wręczone zostaną wyróżnienia dla żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady OT.

Przypominana przez kombatantów Akcja Burza rozpoczęła się w styczniu 1944 roku na Wołyniu i wraz z postępami ofensywy sowieckiej przesuwała na zachód. Na obszarze podokręgu AK Rzeszów walki w ramach Burzy trwały od lipca do września 1944 roku a kulminacją stało się Powstanie Warszawskie.

Powiat Rzeszowski reprezentowali Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski oraz Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz.