Powiat Rzeszowski organizuje i wspiera pieczę zastępczą

1 czerwca 2023. Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Powiecie Rzeszowskim

W Powiecie Rzeszowskim 1 czerwca obchodzono uroczyście nie tylko Dzień Dziecka, ale również Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji specjalną imprezę zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które jest jednostką organizacyjną Powiatu Rzeszowskiego. Na miejsce zabawy wybrano tereny Ośrodka Jeździeckiego Janiowe Wzgórze w Rzeszowie.

Powiat Rzeszowski reprezentował wicestarosta Marek Sitarz, który życzył dzieciom samych radości w życiu, zaś rodzinom przede wszystkim wytrwałości i dalszej dobrej współpracy dla dobra najmłodszych dotkniętych przez zły los. Na młodszych i starszych uczestników spotkania czekało wiele atrakcji. Były pokazy i warsztaty sztuki walki Wing Tsun Kung-Fu oraz Capoeiry, gry i zabawy rodzinne, animacje dla dzieci, „warkoczyki”, dyskoteka dla dzieci, grill. Można było skorzystać z punktu informacyjnego, gdzie dyżurowali koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, psycholog i pedagog. Wręczone zostały wszystkim dzieciom pamiątkowe upominki ufundowane m.in. przez Powiat Rzeszowski.

Dopisała zarówno frekwencja jak i pogoda. Wszyscy doskonale się bawili się w przepięknym miejscu. Impreza była zarówno formą zapewnienia dzieciom licznych atrakcji, jak również podziękowania rodzinom zastępczym za ich trud – powiedziała Agnieszka Capińska, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego przypada formalnie 30 maja, został ustanowiony w 2006 roku uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Ma na celu zwrócenie uwagi na los porzuconych i osieroconych dzieci oraz propagowanie idei rodzin zastępczych. Powiat Rzeszowski wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie od lat włącza się w obchody i popularyzację tej tak bardzo istotnej tematyki. W 2018 roku Powiat Rzeszowski zdobył I miejsce w kategorii „mała inicjatywa” za projekt „Rodzina niejedno ma imię – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego” realizowany przez Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w konkursie „Kreator zmian społecznych 2017” organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

(s)

fot. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie