Powiat Rzeszowski

herb miasta dynów

Oficjalna strona internetowa

www.dynow.pl

Miasto Dynów położone jest w dolinie Sanu na wysokości 250 – 270 m n.p.m. Otoczone jest wzniesieniami Pogórza Dynowskiego. Zajmuje powierzchnię 25 km2. Miasto zamieszkuje przeszło 6 tysięcy osób.  Po prawej stronie rzeki usytuowana jest dzielnica miasta – Bartkówka. Dynów uzyskał prawa miejskie w XV w.

Rynek i architektura miejska

Rynek Dynowa został rozplanowany na początku XV w. Miasto lokowane było na prawie magdeburskim W pierwszej połowie XVII w. czworobok miasta od strony płn. – zach. zamykał kościół, a od płn. – wsch. dwór obronny, który został zniszczony w czasie najazdu wojsk księcia Rakoczego w 1657 r. Dynów położony był na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Do dnia dzisiejszego zachował się średniowieczny układ urbanistyczny ulic. Zabytkowy charakter posiadają także kamieniczki w zachodniej pierzei rynku. W centrum rynku stoi pomnik Wł. Jagiełły.

Zabytki i znane miejsca sakralne

Zabytki kultury materialnej

Osobliwości przyrodnicze