Powiat Rzeszowski

Elektroniczny wniosek o wydanie prawa jazdy

Do złożenia wniosku elektronicznego w sprawie wydania uprawnień do kierowania pojazdami niezbędne jest założenie konta na Elektronicznej Skrzynce Podawczej systemów Pojazd i Kierowca.

Wniosek składany jest za pośrednictwem platformy www.esp.pwpw.pl

Proces wypełniania wniosku można rozpocząć po pozytywnym przejściu etapu rejestracji konta, zalogowaniu się i kliknięciu odnośnika „Złóż nowy wniosek”. Pierwszymi krokami w kreatorze są: wybranie urzędu, do którego ma zostać wysłany wniosek i rodzaju sprawy, której będzie dotyczył. W kolejnym kroku należy zweryfikować poprawność danych osobowych, które zostaną zawarte we wniosku. Po weryfikacji danych następuje kilku etapowe podawanie danych i dodawanie załączników, które są specyficzne dla wybranego rodzaju sprawy. W ostatnim kroku jest możliwe wyświetlenie podglądu wniosku i załączników, do niego dołączonych oraz podpisanie wniosku przy użyciu podpisu kwalifikowanego.

Podpis kwalifikowany jest skrótem dla bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem. Podpis tego typu musi spełniać warunki określone w ustawie o podpisie elektronicznym.

Istnieje również możliwość złożenia podpisu za pomocą profilu zaufanego ePuap. Usługa ta jest dostępna dla każdego obywatela. Wystarczy założyć konto na www.epuap.gov.pl, wypełnić wniosek o założenie profilu zaufanego, a następnie udać się do dowolnego punktu potwierdzenia celem potwierdzenia swojej tożsamości.

Podpisanie wniosku w ww. sposób jest równoznaczne z jego wysłaniem.

Wymagane załączniki:

Zalecane parametry załączników:

1. Zdjęcie:

2. Skan podpisu interesanta:

3. Pozostałe załączniki:

Źródło: https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/zlozenie-wniosku-elektronicznego.html

WAŻNE:

Szczegóły dotyczące wysokości opłat i wymaganych załączników zawarte są w kartach informacyjnych dostępnych pod adresem: