Powiat Rzeszowski

Lubenia

Oficjalna strona internetowa

www.lubenia.pl

 

Gmina administracyjnie podzielona jest na cztery sołectwa. Są to: Lubenia, Straszydle, Siedliska, Sołonka. Położona jest na Pogórzu Dynowskim, na terenie podgórskim i górskim. Zajmuje 55 km2 powierzchni. Gmina posiada przeszło 6 tysięcy mieszkańców. Od kilku lat na drogach Lubeni odbywa się jeden z największych rajdów samochodowych w Polsce – Rajd Rzeszowski.

 

Zabytki sakralne

•Kościół parafialny pw. św. Urszuli w Lubeni, wybudowany w latach 1925 – 1931. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz z XVIII – wiecznym obrazem Matki Boskiej.

•Drewniany kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Straszydlu. Wybudowany został w 1739 r. w Lubeni, skąd w 1926 r. przeniesiono go do Straszydla. Z tego okresu pochodzą: murowana zakrystia, sklepienia i wieża. Jego ołtarze utrzymane są w stylu późnobarokowym. Jest to budowla trójdzielna o konstrukcji zrębowej.

 

Placówki muzealne

•Muzeum Regionalne oraz Muzeum Strachów Polnych w Sołonce

 

Podania i legendy

 

Ciekawostka

 

Atrakcje turystyczne i rekreacja

•Kaskada solna w Sołonce o charakterze zdrojowym

•Stara kopalnia gipsu w Siedliskach

•Strzelnica sportowa i ściana skalna w Straszydlu

•Dawne grodzisko lubeńskie – okop z 966 r. To wczesnośredniowieczne grodzisko znajdowało się na granicy z Rusią Czerwoną. Obronny charakter grodziska wykorzystywany był przez lubeńskich chłopów podczas najazdu szwedzkiego w 1345 roku.

 

… LEGENDA O SKARBACH UKRYTYCH W OKOPIE…

Istnieje stara legenda mówiąca o tym, że w miejscu „Okopu” stał niegdyś wyniosły zamek z siedmioma studniami na dziedzińcu. Zamek ten krył w sobie liczne bogactwa, dlatego miał charakter obronny i otaczały go wały obronne. Zdarzyło się, że mieszkańcy zeszli z tych wałów i pozostawili zamek bez obrony. Jego właściciel usiłując chronić zgromadzone skarby postanowił ukryć je w studniach, które później zostały zasypane. Niestety zamek zniknął z powierzchni ziemi razem z całym swoim bogactwem.

 

•Źródła leczniczej wody siarczanowo – jodowej w przysiółku Horodna

•Stadnina Koni Huculskich „Amazonka” w Straszydlu.

 

„Moja Ojczyzna –

biało – czerwony

osikowy listek

na polanie Europy

Nie pomiecie nim

byle wiatr!

Moja ziemia –

stara Mateczka

z garbem pagórków

i naszych grzechów

na plecach.

A tu Lubenia

w sadów huśtawce!

To moja wioska –

mała córeczka

Matki Ojczyzny.”

Stanisława Kopiec, „Lubenia” ze zbiorku „Niebieska wieś”

Exit mobile version