Powiat Rzeszowski

Jubileusz 80-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie

Myśl wybiega w czas miniony,

gdy pierwszych miało się przyjaciół.

Po raz kolejny absolwenci Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie mieli okazję odwiedzić mury swojej szkoły i wybiec myślą „w czas miniony, gdy pierwszych miało się przyjaciół” z okazji pięknego Jubileuszu 80-lecia szkoły połączonego ze Zjazdem Absolwentów. Bogata historia dynowskiego liceum to „czas sercem mierzony”, to nie suche daty, budynki, przeobrażenia polityczne czy społeczne ale przede wszystkim ludzie, pokolenia, które tworzyły i tworzą karty historii tej placówki.

12 października 2024 r. rzesza absolwentów, pracowników szkoły, uczniów i zaproszonych gości przemaszerowała wraz z orkiestrą dęta z Dynowa do kościoła p.w. św. Wawrzyńca w Dynowie by Mszą Św. rozpocząć uroczystości jubileuszowe. Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, Metropolita Przemyski w asyście proboszcza dynowskiej parafii ks. prałata Norberta Podhoreckiego oraz księży absolwentów dynowskiego Liceum. Podczas homilii Ks. Arcybiskup odniósł się do historii szkoły, jej dorobku i pogratulował tak zacnego jubileuszu. Dalsze obchody miały miejsce w hali sportowej szkoły. Przed ich rozpoczęciem odsłonięta i poświęcona została umieszczona na budynku szkoły tablica upamiętniająca pokolenia, które współtworzyły 80 – letnią historię Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie. Uroczystego jej odsłonięcia dokonali: I Wicekurator Oświaty w Rzeszowie p. Dariusz Półćwiartek, Wicestarosta Rzeszowski Jerzy Bednarz, przewodniczący Zjazdu Absolwentów p. Andrzej Stankiewicz, najstarszy na uroczystości absolwent szkoły płk dypl. pil. Ryszard Zabój, dyrektor szkoły Elżbieta Klaczak- Łach oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Łucja Sas. Spotkanie na hali sportowej rozpoczęło się wykonaniem poloneza przez uczniów liceum, nawiązującego do ważnych uroczystości w życiu szkoły, w tym balów studniówkowych. Po nim dyrektor szkoły powitała gości, wśród których, oprócz wymienionych wyżej osób znaleźli się m. in. p. Stanisław Ożóg, pierwszy Starosta Rzeszowski, były europarlamentarzysta i senator RP, p. Zygmunt Frańczak Burmistrz Miasta Dynowa, p. Wojciech Piech Wójt Gminy Dynów, radni Powiatu Rzeszowskiego, dyrektorzy szkół prowadzonych przez Powiat Rzeszowski, dyrektorzy, prezesi oraz przedstawiciele instytucji, szkół, stowarzyszeń, z którymi szkoła na co dzień współpracuje, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele oraz liczna rzesza absolwentów szkoły i uczniów.

Podczas powitania gości dyrektor Elżbieta Klaczak-Łach w krótkich słowach zapewniła, że nasze liceum nigdy nie było tylko instytucją, ale miejscem przyjaznym, rodziną stworzoną przez pokolenia młodzieży, rodziców i nauczycieli, którzy oddali jej swoje serce, wiedzę i umiejętności, do której wraca się z sentymentem. Nazwane kiedyś „kuźnią talentów” nadal stara się ich nie marnować i „szlifować” to, co w uczniach najcenniejsze. Przekłada się to na liczne sukcesy ogólnopolskie i wojewódzkie. Podkreślił to w swojej wypowiedzi

Wicestarosta Rzeszowski pan Jerzy Bednarz i doceniając wysiłki oraz efekty pracy nauczycieli, wręczył w imieniu Starosty Rzeszowskiego dr Krzysztofa Jarosza oraz swoim nagrody Starosty Rzeszowskiego dyrektorowi szkoły, p. Elżbiecie Klaczak- Łach, oraz nauczycielkom p. Joannie Krajcarskiej oraz p. Marcie Twardak.

O roli, jaką dynowskie liceum pełni w środowisku lokalnym, pięknie mówili zaproszeni goście, między innymi p. Stanisław Ożóg, pierwszy Starosta Rzeszowski. Wszyscy podkreślali bardzo dobrą współpracę szkoły ze środowiskiem lokalnym oraz otwartość na wspólne inicjatywy. Po wystąpieniach gości, dyrektor szkoły w imieniu całej społeczności liceum podziękowała wszystkim, którzy zawsze okazywali serce i dobrą wolę, którzy wspierali i nadal wspierają podejmowane przez szkołę inicjatywy- samorządom, stowarzyszeniom, instytucjom oświatowym i kulturalnym oraz wspaniałym ludziom.

Po podziękowaniach prowadzące uroczystość panie Katarzyna Kłyż i Joanna Duda zachęciły do obejrzenia części artystycznej, która miała za zadanie przywołać wspomnienia z lat szkolnych i sprawić, że niezapomniane i wyjątkowe chwile ożyją na nowo. I tak się stało. Piękne liryczne teksty, piosenki sprzed lat, trochę śmiesznych scenek z kalendarza szkolnego i pożegnalna piosenka spowodowały, że niejednemu absolwentowi „łza wzruszenia cicho spłynęła po policzku, że westchnieniem załkało serce”.

W programie artystycznym wzięli udział uczniowie szkoły a także absolwenci, którzy z dużym entuzjazmem odpowiedzieli na zaproszenie – Ania Anika Dąbrowska, Anna Pudysz, Natalia Twardy oraz Paweł Pawłowski.

Mamy nadzieję, że obchody Jubileuszu 80- lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie zapiszą się trwale w dobrych wspomnieniach tych, którzy przybyli na uroczystość, bo „czas omija miejsca, które wspominamy”.

Wieczorem absolwenci wzięli udział w balu. Przy dźwiękach muzyki oraz suto zastawionych stołach wspomnieniom nadal nie było końca. Wspominano półmetki, zabawy studniówkowe i inne szkolne uroczystości, recytowano Mickiewicza, Staffa, śpiewano piosenki z młodzieńczych lat. Tańcom nie było końca do białego rana. Szkoda tylko, że wszystko co dobre szybko się kończy i faustowskie „chwilo trwaj, jesteś piękna”, pozostanie już teraz tylko w pamięci wszystkich uczestników i organizatorów jubileuszu.

Inf. i fot.: LO w Dynowie