Powiat Rzeszowski

160 lat straży pożarnej w Dynowie

Wczoraj (11.05.2025 r.) świętowaliśmy Jubileusz 160-lecia OSP Dynów oraz 95-lecie Orkiestry Dętej OSP Dynów, W uroczystości uczestniczył obejmując wydarzenie patronatem honorowym Krzysztof Jarosz Starosta Rzeszowski, Artur Szczutek członek zarządu powiatu rzeszowskiego i Renata Pyś – radna powiatu rzeszowskiego.

Jaka jest ich historia? Początki zorganizowanej obrony przeciwpożarowej w Dynowie sięgają 1865 roku. Za jednego z twórców straży ogniowej na tym terenie uchodzi dziedzic Dynowa i pobliskiego Łubna Zbigniew Trzecieski, zasłużony działacz społeczny i gospodarczy. 

Pierwszym znanym z nazwiska naczelnikiem dynowskiej straży był Ludwik Giełbułtowicz, zaś jego zastępcą Józef Kędzierski. Pod koniec XIX wieku do tutejszej jednostki strażackiej należało 28 osób, w tym 18 umundurowanych. Posiadali oni dwie sikawki dwukołowe, jeden beczkowóz rekwizytowy, dwa beczkowozy zwykłe, dwanaście drabin, piętnaście konewek oraz sto dwanaście metrów węży gaśniczych.
W kolejnych latach straż profesjonalizowała się i była włączana z zorganizowane, ponadlokalne struktury. 7 kwietnia 1889 roku ochotnicza straż ogniowa w Dynowie została przyjęta do Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim. Dynowscy strażacy podlegali związkowi okręgowemu w Brzozowie, do którego należały jeszcze jednostki z Dukli, Bukowska, Baligrodu i Rymanowa. 

Niedługo przed wybuchem I wojny światowej OSP w Dynowie liczyła dwie drużyny bojowe w sile 25 umundurowanych ludzi. Naczelnikiem był Romuald Kasprowicz, jego zastępcą Antoni Tarnawski. Dysponowali oni jedną sikawką czterokołową i jedną dwukołową, dwoma beczkowozami, małymi drabinami i sprzętem podręcznym takim jak bosaki, toporki, tłumice, sikawki ręczne. Dynowscy strażacy brali udział w zwalczaniu pożarów nie tylko na swoim terenie, ale również w innych miejscowościach. Ich działalność przerwał wybuch Wielkiej Wojny w 1914 roku i powołanie większości druhów do wojska. 

Reaktywacja OSP w Dynowie nastąpiła po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W starych kronikach znajdujemy m.in. zapis, że 29 lipca 1923 roku odbyła się uroczystość religijna w czasie której nastąpiło poświecenie sprzętu pożarniczego przez oraz złożenie przysięgi przez nowych strażaków na boisku gminnym w Dynowie. W latach 30.XX wieku przy studni gminnej wybudowany został betonowy, kryty zbiornik przeciwpożarowy, strażacy wzbogacili się też o pompę. W 1930 roku przy OSP w Dynowie powstała orkiestra dęta, wiele lat kierowana przez Tadeusza Dymczaka. Istnieje ona do dzisiaj. 

Intensywny rozwój dynowskiej OSP nastąpił po zakończeniu II wojny światowej i trwających także w tej okolicy walk z UPA. 20 października 1946 roku burmistrz Władysław Kasprowicz zwołał walne zebranie członków dynowskiej straży, gdzie stawiło się 46 osób. Dwa lata później jednostka liczyła już prawie 100 osób, zakupiono wówczas drugą motopompę i samochód „Renault”. 

W 1995 roku OSP dynowska została włączona w sieć Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dzisiaj na terenie miasta działają trzy jednostki OSP: OSP Dynów, OSP Dynów-Przedmieście oraz OSP Dynów-Bartkówka, zaś na terenie gminy kolejnych dziewięć: w Wyrębach, Ulanicy, Pawłokomie, Łubnie, Laskówce, Dylągowej, Dąbrówce Starzeńskiej, Harcie oraz Bachórzu. 

(s)

Fot.: Krystian Pasternak

Exit mobile version