Powiat Rzeszowski

80. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Polskie Państwo Podziemne istniało od 27 września 1939 roku do 1 lipca 1945 podlegając rządowi RP na uchodźstwie.

Rocznicowe uroczystości rozpoczeły się w piątek (27.09) mszą świętą w kościele pw. Świętego Krzyża. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów, gdzie odegrano hymn państwowy, wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Uroczystości były również okazją to wręczenia medali oraz honorowych odznaczeń. Pod pomnikiem złożono także wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystościach, oprócz przedstawicieli władz województwa, samorządowców, posłów i mieszkańców Rzeszowa uczestniczyli w nim twórcy i działacze polskiego państwa podziemnego. 

Polskie Państwo Podziemne to ewenement nigdzie indziej na świecie w żadnym okupowanym kraju, ani wcześniej, ani później nie stworzono takich struktur. Nie tylko wojskowych czyli zbrojnego ramienia. W szczytowym okresie AK liczyła 200 tysięcy żołnierzy, ale także struktur cywilnych, rządu w podziemiu, struktur administracyjnych, tajnego nauczenia i tajnego sądownictwa. Celem był plan Burza, który miał przybliżyć Polskę do wolności stało się inaczej, ale wartość polskiego państwa podziemnego i ludzi, którzy go tworzyli pozostała w historii. O ich twórcach i działaczach przypomniano w apelu poległych. 
 

Powiat Rzeszowski reprezentowali: Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz oraz Członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego Lucyna Sokołowska.

Exit mobile version