Powiat Rzeszowski

I Festiwal Piosenki „Trzy nuty” w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie

Inicjatywa zorganizowania festiwalu o randze wojewódzkiej wypłynęła podczas spotkań nauczycieli z młodzieżą, działającą w Centrum Edukacji Młodzieży, mieszczącym się w dynowskim liceum. Pomysł był taki, aby konkurs popularyzował pieśni trzech kultur: polskiej, żydowskiej i ukraińskiej. W roku jubileuszowym postanowiliśmy rozpocząć od kultury polskiej. Celem konkursu było wspieranie uzdolnionych wokalnie uczniów i umożliwienie im zaprezentowania swoich umiejętności na scenie przed profesjonalnym jury, jak również pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju poprzez utrwalenie w pamięci ważnych, śpiewanych przez pokolenia Polaków pieśni i piosenek. Patronat nad festiwalem objęli Podkarpacki Kurator Oświaty pani Małgorzata Rauch oraz Starosta Rzeszowski pan Józef Jodłowski, nadając tym samym znaczącą rangę podjętej przez nas inicjatywie.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział łącznie 15 solistów z klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół średnich z województwa podkarpackiego, a także 4 zespoły wokalno- instrumentalne. Uczniowie prezentowali na scenie swoje umiejętności, wykonując dwie piosenki: jedną związaną z okresem zmagań o niepodległość w latach 1914-1920 oraz czasami II wojny światowej, mogli też odnieść się do walk o suwerenność w okresie PRL-u, drugą, prezentującą szeroko rozumiany nurt rozrywkowy, czyli utwory, które na stałe weszły do panteonu polskiej piosenki. W auli zabrzmiały znane wszystkim pieśni tj.: „Piechota”, „ Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie” oraz kultowe utwory polskiej sceny rozrywkowej np.: „Kasztany”, „Dozwolone od lat osiemnastu czy „Jolka, Jolka pamiętasz”. Oryginalnym, często bardzo ekspresyjnym wykonaniom, przysłuchiwali się jurorzy w składzie: przewodniczący- pan Antoni Dżuła, założyciel kapeli podwórkowej „Tońko” z Dynowa, członkowie: pan Daniel Maziarz, animator kultury, kabareciarz i muzyk oraz pan Janusz Kędzierski, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie, muzyk. Poziom uczestników konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Mimo to udało się wyłonić zwycięzców, którzy nagrodzeni zostali statuetką złotej, srebrnej i brązowej nutki, dyplomami oraz adekwatną do przyznanego miejsca nagrodą pieniężną.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

kategoria soliści – (szkoły podstawowe oraz klasy gimnazjalne)

I miejsce – Grzegorz Jandziś, Szkoła Muzyczna I stopnia w Dynowie

II miejsce – Joanna Popowczak, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku

III miejsce – Julia Szmulik, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jaworniku Polskim

Wyróżnienie – Wiktoria Kurpyta, Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Krasiczynie

Wyróżnienie – Alicja Sacharzec, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku

Wyróżnienie– Milena Lenecka,Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Krasiczynie

 

kategoria soliści – (szkoły ponadgimnazjalne)

I miejsce – Aleksandra Sacharzec, Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Dynowie

II miejsce – Magdalena Boroń, Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie

III miejsce – Katarzyna Sroka, Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie w Rzeszowie

 

kategoriazespoły wokalne oraz wokalno-instrumentalne

I miejsce – zespół wokalny, Szkoła Podstawowa im. Świętej JadwigiKrólowej w Krasiczynie

II miejsce – zespół wokalno- instrumentalny, Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Dynowie

III miejsce – zespół „Werchowyńcy”, Zespół Szkół Licealnych im. Józefa Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych

Wyróżnienie – zespół wokalny, Szkoła Muzyczna I stopnia w Dynowie.

 

Całość imprezy przebiegała w podniosłym nastroju, a wykonywane piosenki szczerze wzruszały. Cieszy fakt, że na widowni oprócz wykonawców i ich opiekunów artystycznych zasiadali dynowscy emeryci, w tym także nasi emerytowani nauczyciele i członkowie Uniwersytetu Złotej Jesieni. Swoją obecność w auli zaznaczyli także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie, a także rodziny i znajomi występujących.

Na zakończenie dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie, pani Elżbieta Klaczak-Łach, złożyła gratulacje zwycięzcom, podziękowała uczestnikom i ich opiekunom a także młodzieży oraz wszystkim nauczycielom i uczniom liceum zaangażowanym w przygotowanie festiwalu, jego prowadzenie i obsługę. Zebranych na dzisiejszej uroczystości zaprosiła na II edycję Festiwalu Piosenki „Trzy Nuty”, która odbędzie się za rok i popularyzować będzie pieśni i piosenki ukraińskie.

 Fot. Jerzy Balicki

Exit mobile version