Powiat Rzeszowski

I Podkarpackie Spotkania z Historią Regionalną

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,

Ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”

Józef Piłsudski

 

W szczególnym roku 2018, w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie, placówki prowadzonej przez Powiat Rzeszowski, postanowiła kolejnym wydarzeniem wpisać się w obchody narodowego święta.

7 czerwca w auli szkoły odbyły się I Podkarpackie Spotkania z Historią Regionalną. Honorowy patronat nad uroczystością objęli Starosta Rzeszowski pan Józef Jodłowski, Podkarpacki Kurator Oświaty pani Małgorzata Rauch.Patronat medialny zapewniło Radio Fara prezentowane przez dyrektora, księdza Andrzeja Bienię. Wśród znamienitych gości znaleźli się: absolwent naszego liceum ks.prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec, ks.prał.dr Stanisław Janusz, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Rzeszowie: pan Adam Kozak – Naczelnik Wydziału Społeczno – Oświatowego wraz z panią Elżbietą Kubicką, Burmistrz Miasta Dynowa pan Zygmunt Frańczak, Radni Powiatu Rzeszowskiego: pan Krzysztof Kędzierski, pan Stanisław Kula, pan Stanisław Najda, pan Antoni Ossoliński, pan Stanisław Pado, pan Jan Sieńko, pan Aleksander Stochmal, Radni Miasta Dynowa wraz z Przewodniczącą Rady Miasta, panią Ewą Hadam, Przewodnicząca Rady Gminy Dynów pani Beata Skiba, dyrektorzy okolicznych szkół oraz placówek oświatowych, a także liczna grupa mieszkańców Dynowa. Podziękowanie za zaproszenie oraz wyrazy szacunku i wdzięczności za trud pracy włożony w przygotowanie tej patriotycznej uroczystości przekazali Marszałek Województwa Podkarpackiego pan Władysław Ortyl oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego pan Jerzy Cypryś.

W słowie wstępnym, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie pani Elżbieta Klaczak – Łach zwróciła uwagę na to, że znajomość dziejów, zwłaszcza naszej małej ojczyzny, jest wspaniałym narzędziem budowania tożsamości i poczucia przynależności narodowej. Spotkania z regionalną historią, które zostały zainaugurowane, mają ten cel realizować. Podtrzymywanie tożsamości narodowej w trudnych czasach, stanowi wielkie wyzwanie dla nauczycieli, wychowawców oraz jest priorytetowym zadaniem szkoły, dlatego docieranie do źródeł, zagłębianie się w historię, czy jej badanie są niezwykle ważne.

Uczestnicy spotkania, w tym również młodzież licealna z opiekunami, wysłuchali kilku ciekawych wykładów. I tak w kolejności wystąpili:

Nadmienić należy, że I Podkarpackim Spotkaniom z Historią Regionalną towarzyszyło otwarcie wystawy „Polski wrzesień 1939”, która w ramach działalności Centrum Edukacji Młodzieży im. Jana Pawła II „Trzy Kultury” wypożyczona została ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. W tematykę wystawy, krótkim przemówieniem wprowadził zebranych nauczyciel historii mgr Mariusz Choma. Wystawa ta będzie w posiadaniu liceum do dnia 21 czerwca br. w związku z czym, zainteresowani jej obejrzeniem, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym i umówieniu terminu, będą mogli ją zwiedzić.

Na zakończenie uroczystości, która okazała się być piękną patriotyczną lekcją regionalnej historii, licealna młodzież krótkim wystąpieniem wokalnym zapowiedziała I edycję Festiwalu Piosenki „Trzy Nuty” pod hasłem „Śpiewajmy w stulecie Niepodległej”, który odbędzie się w naszej szkole już w październiku.

W przerwach, wszyscy zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele mogli zaznać „Smaków Podkarpacia”, kosztując produktów regionalnych: pierogów, proziaków, dynowskiego żurku oraz wypieków przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Exit mobile version