Powiat Rzeszowski

III Podkarpackie spotkania z historią regionalną w Dynowie

Podkarpackie spotkania z historią regionalną

Po raz trzeci w podlegającym Powiatowi Rzeszowskiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie odbyła się we wtorek (29 października) konferencja popularno-naukowa z cyklu „Podkarpackie spotkania z historią regionalną”. Jej tematem były różne aspekty II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem regionu dzisiejszego Podkarpacia.

Po raz pierwszy „Podkarpackie spotkania z historią regionalną” w dynowskim liceum odbyły się w 2018 roku, kolejne w 2019. Organizacja następnych edycji została uniemożliwiona przez pandemię. Teraz, po pięcioletniej przerwie, udało się wydarzenie wznowić. Patronat honorowy nad konferencją objął Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.

Warto o historii mówić i przypominać, zwłaszcza w związku z wątkami regionalnymi. Na takich spotkaniach opowiadamy bowiem o rzeczach, których w takich detalach nie znajdziemy w podręcznikach historii. A to ważna część naszej tożsamości – mówił Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz. 

Wtórował mu ks. profesor Stanisław Nabywaniec, żałując, że w szkołach nie ma przedmiotu „historia regionalna”.

Tego typu spotkania pozwalają na zachowanie tożsamości, odrębności w pozytywnym sensie. Żeby ją zachować trzeba mieć świadomość kim jestem, skąd pochodzę? – mówił ks. prof. Stanisław Nabywaniec.

W spotkaniu uczestniczyła liczna grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, a także wielu mieszkańców miasta i gminy, interesujących się regionalną historią. Zaprezentowanych zostało pięć referatów. Starosta Krzysztof Jarosz (z wykształcenia historyk) mówił o potencjale gospodarczym przedwojennej Polski i przyczynach porażki w kampanii wrześniowej 1939 roku, Szymon Jakubowski o związanych z Podkarpaciem ofiarach wydarzeń z okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch wojny, ks. prof. Stanisław Nabywaniec przedstawił stosunki narodowościowe na terenie naszego regionu w 1939 roku, Jerzy Majka opowiedział o udziale 10. Brygady Kawalerii i 17. pułku piechoty w kampanii wrześniowej, zaś Józef Stolarczyk o udziale Słowacji w agresji na Polskę.

(s)

Exit mobile version