Powiat Rzeszowski

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Świętują także siostry z Powiatu Rzeszowskiego

Od 52 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, ustanowiony w rocznicę urodzin Florence Nighingale – prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. To także święto pielęgniarek zatrudnionych w jednostkach służby zdrowia i pomocy społecznej w powiecie rzeszowskim.

W placówkach podległych rzeszowskiemu samorządowi powiatowemu pracuje obecnie około 350 pielęgniarek. Około 200 pielęgniarek i 20 położnych pracuje obecnie w podległym Powiatowi Rzeszowskiemu Zakładzie Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie. ZOZ nr 2 obejmuje obecnie 38 ośrodków zdrowia na terenie powiatu w tym: Przychodnie Specjalistyczną – Centrum Diagnostyczne, przychodnie rejonowe, gminne i wiejskie ośrodki zdrowia, punkty lekarskie, zakłady opiekuńczo-lecznicze. 

Około 100 pielęgniarek pracuje w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej „Sanatorium” im. Jana Pawła II w Górnie. W ramach tej jednostki funkcjonują Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc, Zakład Opieki Paliatywnej „Dom Sue Ryder” oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, a także gabinety specjalistyczne. SPZZOZ sprawuje też opiekę wyjazdową w ramach Zespołu Opieki Domowej Paliatywnej/Hospicyjnej i Pielęgniarskiej Domowej Opieki Długoterminowej. Rocznie ze świadczeń medycznych w Górnie korzysta 6-7 tysięcy osób. Zatrudniony ty personel pielęgniarski musi więc posiadać wysokie, wciąż podnoszone kwalifikacje zawodowe. Niemal wszystkie pielęgniarki ukończyły minimum 2-3 kursy kwalifikacyjne w dziedzinach mających zastosowanie w prowadzonej przez zakład działalności leczniczej. Wiele pielęgniarek posiada specjalizację zawodową z pielęgniarstwa: anestezjologicznego i intensywnej terapii, geriatrycznego, opieki paliatywnej, opieki długoterminowej, internistycznego, zachowawczego i epidemiologicznego. Kolejne osoby uzupełniają wykształcenie na poziomie licencjatu i magistra pielęgniarstwa. 

Kolejnych, około 50 pielęgniarek opiekuje się pensjonariuszy pięciu funkcjonujących na terenie Powiatu domów pomocy społecznej. Obecnie jest ich pięć: w Górnie, Dynowie, Lące, Kąkolówce i Chmielniku. Pomoc znajduje tu łącznie około 500 osób w podeszłych wieku, przewlekle chorych lub niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. 

Nie tylko w tym dniu wyrażamy swą wdzięczność i uznanie dla pielęgniarek i pielęgniarzy sprawujących codzienną opiekę nad pacjentami. Ich pracy nie sposób przecenić. Jako Powiat Rzeszowski dokładamy wszelkich starań, by mogły pracować w jak najbardziej komfortowych warunkach, nowoczesnych instytucjach i za godziwą płacę – mówi Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz. 

(s)

Exit mobile version