Powiat Rzeszowski

Zajęcia z chemii żywności na Uniwersytecie Rzeszowskim (Zespół Szkół w Sokołowie Młp.)

W miesiącu wrześniu, uczniowie Zespołu Szkół w Sokołowie Młp. (jednostki prowadzonej przez Powiat Rzeszowski), kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, uczestniczyli w zajęciach z chemii żywności na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajęcia odbywały się w ramach projektu „Szkoła profesjonalnych kompetencji zawodowych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet IX „Jakość edukacji i kompetencji w regionie”, Działanie nr.9.4 – Poprawa jakości kształcenia zawodowego.

Spotkania rozpoczęły się wykładem nt.: „Związki organiczne w żywności” przeprowadzonym przez Panią dr hab. inż. prof. UR Małgorzatę Dżugan oraz Panią dr Annę Pasternakiewicz. Uczniom zostały przedstawione związki organiczne zawarte w substancjach odżywczych, omówiono ich rolę w organizmie człowieka, podano źródła pochodzenia i zobrazowano metody wykrywania tych substancji w produktach żywnościowych. Uczniów bardzo zainteresował również wykład nt. substancji nieodżywczych w żywności, źródeł skażenia żywności i skutków spożycia substancji toksycznych.

Podczas kolejnych pięciu wyjazdów na Uniwersytet uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych w profesjonalnie i nowocześnie wyposażonym laboratorium chemicznym. Mieli możliwość samodzielnie wykonać wiele doświadczeń, pracować ze sprzętem laboratoryjnym i poznać techniki analizy chemicznej, które zastosowali m.in. do:

Odbyte warsztaty pozwoliły uczniom na zapoznanie się z podstawowymi technikami laboratoryjnymi takimi jak: miareczkowanie, filtracja, strącanie osadu i jego sedymentacja, pomiar absorbancji za pomocą spektrofotometru. Być może niektórzy będą mogli wykorzystać nowe umiejętności w przyszłości, pracując w przemyśle spożywczym.

Udział w zajęciach z chemii żywności uświadomił młodzieży przygotowującej się do zawodu technik żywienia, jak bardzo ważną rolę w uzyskaniu dobrego produktu spożywczego pełnią procesy chemiczne i fizyczne zachodzące w żywności od etapu jej produkcji, przez magazynowanie, obróbkę wstępną po przetworzenie termiczne i wykończenie potrawy. Większa świadomość i rozumienie tych procesów być może zainspiruje młodzież do dalszego samodzielnego poszukiwania powiązań chemii z gastronomią.

 

Anna Kolano

Wicedyrektor Zespołu Szkół w Sokołowie Młp.

Exit mobile version