Powiat Rzeszowski

XXIV sesja Rady Powiatu Rzeszowskiego kadencji 2014-2018 (część I)

W dniu 30 listopada 2016 r. o godz. 15:00 w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odbyła się XXIV sesja Rady Powiatu Rzeszowskiego kadencji 2014-2018.

Gościem na sesji była Podkarpacka Kurator Oświaty Małgorzata Rauch. Przygotowała ona krótkie wystąpienie oraz prezentację multimedialną dla zebranych na sesji Radnych oraz dyrektorów placówek oświatowych, pragnąc przybliżyć nieco szczegóły planowanej zmiany w nadchodzącej reformie oświaty.

Nowy ustrój szkolny – zmiany z mocy ustawy:

Szkoły Podstawowe (6 letnie) + Gimnazjum → Szkoły Podstawowe (8 letnie z klasą gimnazjalną)

Liceum Ogólnokształcące (3 letnie) + Gimnazjum → Liceum Ogólnokształcące (4 letnie z klasą gimnazjalną)

Technikum (4 letnie) + Gimnazjum → Technikum (5 letnie z klasą gimnazjalną)

Zasadnicza Szkoła Zawodowa + Gimnazjum → Branżowa Szkoła I Stopnia

Samorządowe szkoły publiczne:

– do dnia 30 listopada, w roku w którym nastąpi przekształcenie:

Przekształcenia z inicjatywy organu prowadzącego:

Gimnazjum → Szkoła Podstawowa (8 letnia z klasą gimnazjalną)

Gimnazjum → Liceum Ogólnokształcące (4 letnie z klasą gimnazjalną)

(możliwe od 01.09.2017 r. do 01.09.2019 r.)

Liceum Ogólnokształcące (3 letnie) + Gimnazjum + Zasadnicza Szkoła Zawodowa → Liceum Ogólnokształcące (4 letnie) + Branżowa Szkoła I Stopnia

Gminy mają za zadanie dążyć do tego,aby powstające szkoły podstawowe były szkołami o pełnej strukturze, mieszczącymi się w jednym budynku lub bardzo bliskiej lokalizacji.

Egzaminy:

Egzamin 8-klasisty:

Egzamin maturalny:

Zmiany w stosunku do obecnego stanu prawnego polegają na:

Nowa struktura szkolnictwa zawodowego:

Branżowa szkoła I stopnia

– ograniczenie liczby kwalifikacji do jednej

– uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po ukończeniu szkoły oraz po zdaniu egzaminu zawodowego z jednej kwalifikacji

– ukończenie branżowej szkoły I stopnia pozwoli uzyskać wykształcenie zasadnicze branżowe oraz umożliwi kształcenie w branżowej szkole II stopnia

– co najmniej 50% zajęć w branżowej szkole I stopnia będzie przeznaczonych na kształcenie zawodowe

Branżowa szkoła II stopnia

– kształcenie zawodowe może odbywać się w zawodach, które są kontynuacją kształcenia w branżowej szkole I stopnia

– kształcenie w branżowej szkole II stopnia będzie realizowane w zakresie jednej kwalifikacji, będącej nadbudową dla kwalifikacji, w zakresie której realizowane było kształcenie w branżowej szkole I stopnia (ograniczenie liczby kwalifikacji do dwóch – jedna w BS I i jedna w BS II)

– ukończenie branżowej szkoły II stopnia pozwoli uzyskać wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika po zdanym egzaminie z drugiej kwalifikacji

– po ukończeniu branżowej szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu maturalnego absolwent może uzyskać świadectwo dojrzałości celem kontynuacji nauki na studiach wyższych (język polski, matematyka, język obcy oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe lub egzamin z przedmiotu dodatkowego)

Rozwiązania dotyczące nauczycieli:

Rozwiązania umożliwiające płynne przechodzenie nauczycieli do szkół nowego typu, m.in.:

Rozwiązania wspomagające:

Rozwiązania wspomagające w rozlokowaniu kadry w związku z nową siecią szkół (w okresie do 31 sierpnia2019 roku):

Pozostałe rozwiązania:

Nauczyciele w okresie wdrażania reformy

Dyrektorzy szkół w okresie wdrażania reformy

Do zakończenia kadencji, dyrektorzy szkół obecnego systemu, które z mocy ustawy przekształcą się w szkoły nowego systemu stają się dyrektorami tych szkół.

W przypadku przekształcanych zespołów szkół starego systemu, w którego skład wchodzi gimnazjum i jedna z pozostałych szkół systemu dyrektor zespołu staje się dyrektorem szkoły nowego systemu – do zakończenia kadencji.

W przypadku włączenia gimnazjum do innego typu szkoły:

(możliwość przedłużenia kadencji do 31 sierpnia 2019 r.)

W przypadku przekształcenia gimnazjum w inną szkołę (np. LO) dyrektor, który posiada poziom wykształcenia wymagany do zajmowania stanowiska dyrektora w Liceum Ogólnokształcącym staje się dyrektorem tej szkoły do zakończenia kadencji (Możliwośc przedłużenia kadencji do 31 sierpnia 2019 r.)