Powiat Rzeszowski

Projekt ,,Praktyka zagraniczna szansą młodzieży”

W roku szkolnym 2017/2018 Zespół Szkół w Sokołowie Młp. będzie realizował staże zagraniczne w ramach projektu ,,Praktyka zagraniczna szansą zawodową młodzieży” Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinasowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Z naszej szkoły 42 uczniów/uczennic weźmie udział w miesięcznym stażu zagranicznym w przedsiębiorstwach w Austrii i Hiszpanii (Malaga) w kwietniu i maju 2018r. Działania projektowe będą skierowane do młodzieży z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Informatyczne oraz ZSZ zawód kucharz. Celem projektu będzie wsparcie uczniów w podnoszeniu wiedzy, kompetencji, umiejętności zawodowych oraz poznanie języka zawodowego niemieckiego, angielskiego, hiszpańskiego, obcej kultury metod i organizacji pracy tak, aby wykorzystać je w polskich realiach.

Działania zaplanowane w projekcie:

– Akcje promujące projekt wśród młodzieży i w środowisku. .

– Spotkanie organizacyjne z młodzieżą.

– Kurs języka niemieckiego, angielskiego dla 42 osób.

– Szkolenie BHP dla młodzieży i opiekunów.

– Szkolenie przedmedyczne dla młodzieży i opiekunów.

– Zajęcia z pedagogiem (Zachowanie się w trudnych sytuacjach, Rozwiązywanie konfliktów, Etyka zawodowa i osobista, Różnice międzykulturowe, Kształcenie właściwej postawy, Wprowadzenie do nawiązywania kontaktów i relacji międzyludzkich, Przełamywanie barier językowo-kulturowych).

– Zajęcia nt. "Zapoznanie z podstawowymi wymaganiami stawianymi przez pracodawców z Austrii i Hiszpanii).

– Zajęcia nt. "Zapoznanie z branżą gastronomiczną, informatyczną, handlową w Austrii i Hiszpanii”

– Zajęcia z równości szans.

– Realizacja programu stażu w Austrii i Hiszpanii.

– Uroczyste zakończenie projektu.

Po zakończeniu praktyk uczestnicy projektu otrzymają:

Realizacja projektu ma na celu:

Młodzież, uczestnicząca w projekcie praktyk zagranicznych otrzymuje nie tylko cenne certyfikaty, ale z pewnością jest także bogatsza o unikalne umiejętności i doświadczenia zawodowe oraz kompetencje społeczne, co zapewni jej po ukończeniu szkoły lepszą pozycję na rynku pracy. Dzięki programowi Erasmus+ osoby uczące się zawodu mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe. Tego rodzaju doświadczenie ma im ułatwić przejście z etapu nauki do zatrudnienia.

Anna Kolano

Wicedyrektor Zespołu Szkół w Sokołowie Młp.