Powiat Rzeszowski

Podpisanie umowy na realizację projektu ,, Nowa oferta szkolnictwa ogólnego w Zespole Szkół w Sokołowie Małopolskim”

podpisanie umowy

W dniu 17 września 2024 roku, w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie, miało miejsce uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu „Nowa oferta szkolnictwa ogólnego w Zespole Szkół w Sokołowie Małopolskim”.

W ramach projektu przewidziane jest wprowadzenie nowej oferty szkoleniowo-edukacyjnej mającej na celu poprawę jakości kształcenia ogólnego, rozwój kompetencji uczniów i nauczycieli oraz doradztwo zawodowe. Realizacja projektu ma także na celu zaangażowanie rodziców w proces edukacyjny.

Projekt realizowany będzie w ramach Priorytetu nr FEPK.07 „Kapitał ludzki gotowy do zmian” Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Projekt jest zgodny z zasadami horyzontalnymi Unii Europejskiej oraz krajowymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej.

Wartość projektu wynosi 892 046,40 zł. Poziom dofinansowania projektu (ze środków UE i środków budżetu państwa) stanowi 90 %, tj. 802 841,76 zł, wkład własny wynosi 89 204,64 zł.

Projekt realizowany będzie w okresie od 1.04.2024 r. do 31.08.2026 r. Weźmie w nim udział 120 uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Sokołowie Młp., 40 nauczycieli oraz wszyscy rodzice uczniów tego liceum.

Kluczowe zadania projektu

Projekt składa się z kilku kluczowych zadań, które obejmują:

Zajęcia dla uczniów rozwijające kompetencje kluczowe: Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych metodą eksperymentu z chemii i fizyki, zajęciach rozwijających kompetencje ekologiczne w biologii oraz w zajęciach wyrównawczych i poszerzających z języka angielskiego i matematyki. Każde z tych zajęć będzie prowadzone w grupach po 8 uczniów, a każda grupa będzie miała do dyspozycji 20 godzin lekcyjnych.

Specjalistyczne zajęcia na uczelni wyższej: Projekt przewiduje również zajęcia na uczelni wyższej z zakresu nauk medycznych, prowadzone przez pracowników naukowych na uczelni w laboratoriach, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Wyjazdy edukacyjno-szkoleniowe: Uczniowie wezmą udział w wyjazdach, które pozwolą im rozwijać kompetencje kluczowe oraz uczestniczyć w obozach językowych.

Szkolenia dla nauczycieli: Projekt zakłada również organizację szkoleń dla nauczycieli, które mają na celu podnoszenie ich kwalifikacji oraz umiejętności, w tym także w zakresie pracy z uczniami o specjalnych potrzebach.

Doradztwo zawodowe: Uczniowie będą mogli skorzystać z doradztwa zawodowego, które pomoże im lepiej zrozumieć rynek pracy i określić swoje predyspozycje zawodowe.

Cykl szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa: W ramach projektu przewidziane są również szkolenia dotyczące cyberbezpieczeństwa, które zwiększą świadomość uczniów i nauczycieli na temat zagrożeń w sieci oraz sposobów ochrony danych.

Wyposażenie pracowni: Projekt obejmuje także doposażenie pracowni szkolnych w nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt, co umożliwi prowadzenie zajęć w oparciu o najnowsze metody i technologie.

Rezultaty:

– podniesienie kompetencji kluczowych, językowych, interpersonalnych uczniów,

– rozwój wiedzy z zakresu rynku pracy i predyspozycji zawodowych,

– podniesienie kwalifikacji zawodowych nauczycieli,

– wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami,

– zwiększenie świadomości rodziców na temat roli edukacji,

– rozwój wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa,

– doposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt.

#FunduszeEuropejskie