Powiat Rzeszowski

Gminny Dzień Edukacji Narodowej w gminie Boguchwała

W Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Nosówce odbyły się uroczyste obchody Gminnego Dnia Edukacji Narodowej organizowane przez samorząd miasta i gminy Boguchwała. Władze Powiatu Rzeszowskiego reprezentowane były przez Starostę Rzeszowskiego Krzysztofa Jarosza.

Uroczystości zgromadziły liczne grono nauczycieli z gminy Boguchwała, samorządowców i reprezentantów różnych lokalnych środowisk. Przybyłych gości witali dyrektor szkoły Bożena Łyszczek i burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol. W czasie akademii wręczono dyrektorom gminnych szkół i nauczycielom nagrody Burmistrza Boguchwały, zaś miejscowym pedagogom nagrody Dyrektora Szkoły. Uroczystość została uświetniona występem artystycznym uczniów szkoły w Nosówce.

– Nie sposób przecenić pracy nauczycieli i pracowników oświaty. To w państwa rękach w dużej mierze spoczywa wychowanie i przygotowanie do dorosłego życia naszych dzieci. Za trud wkładany w tę niełatwą, często niedocenianą pracą należą Wam się najgorętsze podziękowania – mówił Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz.

Dzień Edukacji Narodowej, zwany powszechnie Dniem Nauczyciela, jest obchodzony w Polsce oficjalnie od 1972 roku. Upamiętnia powołanie 14 października 1773 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Polsce i Europie organu władzy oświatowej.

Uroczystości w Nosówce były jednocześnie okazją do przypomnienia historii tutejszej szkoły – jednej ze starszych placówek oświatowych w powiecie rzeszowskim, która w przyszłym roku obchodzić będzie 120 rocznicę istnienia. 27 grudnia 1904 roku dekretem galicyjskiej Rady Szkolnej Krajowej, w Nosówce powołana została do życia jednoklasowa szkoła ludowa, która faktycznie rozpoczęła działalność 1 września 1905 roku.