Powiat Rzeszowski

Jaka jest przyszłość Aglomeracji Rzeszowskiej?

aglomeracja rzeszowska

W poniedziałek (28 października) w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Jałowego w Rzeszowie, odbyła się konferencja „Jaka jest przyszłość Aglomeracji Rzeszowskiej”. Zorganizowana została ona w ramach projektu „Podkarpackie rozmowy” realizowanego przez Fundację Misji Obywatelskiej. W wydarzeniu brali udział samorządowcy Powiatu Rzeszowskiego, w tym Starosta Rzeszowski Krzysztof
Jarosz. 

W czasie wystąpień poszczególnych mówców i podczas dyskusji podkreślano ogromne walory i potencjał regionu, które należy wykorzystać i rozwinąć. Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz podkreślał, że najważniejszym celem samorządu powiatowego, jak również samorządów gminnych na terenie aglomeracji rzeszowskiej powinna być, i jest, poprawa standardu życia mieszkańców.

Ten obszar musi być w miarę jednolity, by oferował wysokiej jakości usługi publiczne, był przyjazny dla mieszkańców i przedsiębiorców. Aglomeracja Rzeszowska musi być miejscem, gdzie nam wszystkim, mieszkańcom, dobrze się żyje i pracuje. Przemieszczanie się na terenie aglomeracji musi być łatwe i przyjemne. Konieczna jest do tego ścisła współpraca wszystkich gmin, by realizowane zadania nie dublowały się, byśmy się wzajemnie wspierali – mówił Starosta Krzysztof Jarosz. 

Jednym z najpilniejszych obecnie zadań jest stworzenie przyjaznego systemu transportu publicznego ze zintegrowanym rozkładem jazdy i wspólnym biletem pozwalających na korzystanie z usług zarówno równych przewoźników autobusowych jak i kolei aglomeracyjnej.

W podobnym tonie wyrażali się inni mówcy. Burmistrz Sokołowa Małopolskiego Andrzej Kraska wskazywał, że samorządy muszą zastanowić się na koncepcją wielu, możliwych do realizacji rozwiązań, np. tworzenia wokół Rzeszowa miejsc parkingowych, gdzie przyjeżdzający do miasta mogliby zostawić samochód i przesiąść się do sprawnie działającej komunikacji publicznej, by dotrzeć do centrum. O konieczności tworzenia baz przesiadkowych na terenie gmin Aglomeracji Rzeszowskiej mówili również wójt Świlczy Dawid Homa i burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol, który podkreślał, że konieczna jest ścisła współpraca Rzeszowa i okolicznych gmin, gdyż zmniejszy to koszty inwestycji w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Projekt aglomeracji jest szeroki. I nie jest on tylko nas, jest dla następnych pokoleń. Kończą się na szczęście czasy egoistycznego myślenia tylko o sobie. My jesteśmy skazani na siebie, na współpracę przy jednoczesnym zachowaniu suwerenności gmin – mówił wójt Trzebowniska Sławomir Porada.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że o ile wszystkie samorządy dla dobra mieszkańców będą z sobą współpracować, to projekt Aglomeracji Rzeszowskiej jest skazany na sukces. Służy temu m.in. zaktywizowanie działalności Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych „Aglomeracja Rzeszowska”, które powstało w maju 2008 roku i którego celem jest rozwój gospodarczy regionu, integracja aglomeracji, rozwój przestrzenny, umacnianie więzi lokalnych oraz podnoszenie bezpieczeństwa socjalnego mieszkańców.

(s)

Exit mobile version