Powiat Rzeszowski

84. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na “nieludzką ziemię”

deportacja na sybir

13 lutego 2024 r. obchodzimy 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na „nieludzką ziemię”. 

W tym dniu o godz. 10:00 w kościele p. w. Podwyższenia Krzyża Św. w Rzeszowie została odprawiona Msza Św. koncelebrowana przez Biskupa Seniora Kazimierza Górnego w intencji wszystkich zesłańców, po której uczestnicy udali się w przemarszu do pobliskiego Parku Sybiraków, gdzie kontynuowano przebieg uroczystości upamiętniającej deportację Polaków na Sybir i do Kazachstanu. 

W imieniu Powiatu Rzeszowskiego symboliczną wiązankę pod pomnikiem Sybiraków złożył Tadeusz Pachorek – Wicestarosta Rzeszowski

Spotkaniu jako organizator przewodniczył Józef Sieńko prezes Rzeszowskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Obchody były również okazją do ślubowania kadetów klas pierwszych X Liceum Ogólnokształcącego im. Sybiraków w Rzeszowie. 

Dokładnie 10 lutego 1940 roku przeprowadzono pierwszą, masową deportację ludności polskiej z terenów II Rzeczpospolitej, okupowanych wówczas przez Związek Sowiecki. Deportacja odbyła się w warunkach, które dla wielu okazały się wyrokiem śmierci. Temperatura, która wtedy panowała oscylowała wokół -35 stopni. Według danych – co trzecia deportowana osoba zmarła z głodu i wycieńczenia.

Rzeźba z brązu, która upamiętnia te tragiczne wydarzenia przedstawia zesłańca w płaszczu i czapce, który ostatkiem sił brodzi w śniegu. Idzie z trudem pod wiatr, a w zmarzniętych dłoniach ściska różaniec.

Exit mobile version