XII edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Leśne dyktando” w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie

17 października 2024r. w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyła się XII edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Leśne dyktando” dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego.

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Pan Krzysztof Jarosz Starosta Rzeszowski, Pan Marian Pigan Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Pan Wojciech Piech Wójt Gminy Dynów i Pan Zygmunt Frańczak Burmistrz Dynowa.

Organizatorami konkursu byli: Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie. Uroczystego otwarcia konkursu dokonali: Pani Halina Cygan – Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, Pan Jacek Gałuszka – Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów, Pan Stanisław Tymowicz – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie i Pani Grażyna Paździorny – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie.

Uczestnicy konkursu 86 osób z 23 szkół (przygotowanych przez 33 opiekunów) z całego województwa podkarpackiego mieli za zadanie napisanie poprawnie wysłuchanego tekstu, który zawierał słownictwo związane z lasem, jego mieszkańcami (autorem tekstu była Pani Małgorzata Kopczak – specjalista SL ds. edukacji i promocji w Nadleśnictwie Dynów). Jury konkursowe po sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniło zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych.

Kategoria szkoły podstawowe:

I miejsce – Jakub Chruścicki – Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku

II miejsce – Borys Karaś – Szkoła Podstawowa w Łubnie

III miejsce – Majka Ślimak – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Zespole Szkół w Nienadowej

Wyróżnienie:

Gabriela Nyrka – Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku

Oliwia Pustelnik – Szkoła Podstawowa w Dylągowej

Wiktoria Kustra – Szkoła Podstawowa w Dylągowej

Kategoria szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce – Kinga Skrok – Wolska – Zespół Szkół Leśnych w Lesku

II miejscePiotr Nowak – Zespół Szkół Zawodowych

im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie

III miejsce – Filip Gucwa – Zespół Szkół Leśnych w Lesku

Wyróżnienie:

Maksymilian Krawiec – Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Dynowie

Tomasz Dębosz – Zespół Szkół Leśnych w Lesku

Maja Oleksa – Skubisz – Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Dynowie

Nagrodę specjalną„Mistrza ortografii” ufundowaną przez Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie otrzymała Kinga Skrok – Wolska z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku.

W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników konkursu, jego uczestnicy mogli obejrzeć pokazy przygotowane przez Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie oraz film promocyjny o Nadleśnictwie Dynów.

Wszyscy nagrodzeni, wyróżnieni, ich opiekunowie otrzymali nagrody, dyplomy, podziękowania, które wręczyli: Pan Jacek Gałuszka – Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów, Pani Grażyna Paździorny – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie, Pan Stanisław Tymowicz – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, Pani Halina Cygan – Dyrektor szkoły i Pan Piotr Zdeb – Wicedyrektor szkoły.

Fundatorem nagród głównych było: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Miasto Dynów, Nadleśnictwo Dynów, Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie.

Pieczę merytoryczną nad całością sprawowała Pani Małgorzata Kopczak – specjalista SL ds. edukacji i promocji w Nadleśnictwie Dynów, natomiast Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie byli odpowiedzialni za stronę techniczną i organizacyjną konkursu.

Podsumowując konkurs Pani Grażyna Paździorny i Pan Jacek Gałuszka podziękowali Pani Halinie Cygan za organizację konkursu oraz bardzo serdecznie podziękowali wszystkim przybyłym gościom i uczestnikom oraz zaprosili za rok na XIII edycję konkursu.

Inf. i fot.: ZSZ w Dynowie