Narodowe Czytanie w Liceum Ogólnokształcącym w Dynowie

Narodowe Czytanie w Liceum Ogólnokształcącym w Dynowie

Ósme już NARODOWE CZYTANIE pod patronatem Pary Prezydenckiej odbyło się 6 września 2019 r. w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie. Organizatorami – oprócz gospodarza imprezy – byli też: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Dynowa. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania listu Pana Prezydenta RP wystosowanego z tej okazji, oraz powitania zaproszonych gości przez panią dyrektor Elżbietę Klaczak- Łach, a wśród nich członka zarządu Powiatu Rzeszowskiego pana Jana Sieńko oraz dyrektora Wydziału Społeczno- Oświatowego Starostwa Powiatowego w Rzeszowie pana Adama Kozaka.

Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęli najmłodsi – dynowskie przedszkolaki, które z przejęciem wyrecytowały napisany specjalnie na tę okazję wierszyk:

Na ucztę z naszą twórczością

I z polską przepiękną mową

Znów zapraszają nas dzisiaj

Prezydent z Prezydentową.

 

Każdy, kto chodził do szkoły,

To umie składać literki.

Już po raz ósmy czytamy,

Tym razem polskie nowelki.

 

Przypomni Państwu Żeromski

Jak klęska w powstaniu boli,

Przywoła szlachtę Rzewuski,

Reymont opowie o roli.

 

Pan Aleksander Głowacki

Powie o pewnej dziewczynce,

A my sprawimy jej radość

Śpiewając o katarynce!

 

Jak zapowiedziały, tak zrobiły – czyli zaśpiewały piosenkę o katarynce z pomocą i akompaniamentem uczniów klasy II liceum- Dawida Pudysza i Jakuba Łacha. Po tej „śpiewanej zapowiedzi” na scenę weszli nauczyciele LO w Dynowie: pani Joanna Duda, pani Katarzyna Kłyż i pan Zbigniew Tesznar, którzy brawurowo przeczytali fragmenty „Katarynki” Bolesława Prusa. Następnie pan Adam Kozak – Dyrektor Wydziału Społeczno-Oświatowego w Starostwie Powiatowym w Rzeszowie zaprezentował fragment „Orki” Stanisława Reymonta, a po nim wystąpiła pani Ewa Hadam – nauczycielka dynowskiego LO, a jednocześnie Radna Powiatu Rzeszowskiego z fragmentem noweli „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej. Wreszcie przyszedł czas na przewodniczącego Szkoły – Jakuba Pysia – który przeczytał dość przejmujący fragment noweli Marii Konopnickiej „Dym”. Na półmetku wystąpiły panie: Jolanta Głuchowska z Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ oraz reprezentantka Uniwersytetu Złotej Jesieni – Maria Wydra. Przywołały one upadek powstania styczniowego, czytając fragmenty noweli Stefana Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony”. Następnie na scenie pojawili się panowie Bartłomiej Walus z AKTYWNEGO DYNOWA, który nie przypadkiem pojawił się w kontuszu, gdyż przeczytał fragment „Gawędy” Henryka Rzewuskiego o pochwale szlachectwa oraz Marian Szpiech, który przeniósł słuchaczy na kontynent amerykański, za sprawą noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza, opowiadającej o smutnych losach Indian. Ósmą edycję Narodowego Czytania zakończyła zasłużona dla Liceum długoletnia polonistka i dyrektor pani Maria Radoń. Pięknie przeczytała fragment noweli Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, przybliżając wcześniej słuchaczom sylwetkę pisarza i jego twórczość.

Finałem imprezy był występ młodych artystów z dynowskiego LO – Zuzanny Szybiak, Anny i Agaty Pudysz, Jakuba Łacha i Dawida Pudysza, którzy zaśpiewali pieśń Bułata Okudżawy „Katarynka”. Na koniec – pani dyrektor Elżbieta Klaczak-Łach podziękowała wszystkim czytającym oraz słuchaczom za udział w uroczystości i zaprosiła na kolejną edycję Narodowego Czytania za rok

autor tekstu: Maciej Jurasiński

Fot. Milena Kolasa