Dwie dekady Powiatu Rzeszowskiego

Dwie dekady Powiatu Rzeszowskiego

Powiat Rzeszowski to czołowy samorząd Podkarpacia i jeden z nielicznych powiatów w kraju, który posiada własną strefę ekonomiczną przeznaczoną pod inwestycje gospodarcze.

W uroczystościach jubileuszowych, które zainaugurowała Msza Św. w Bazylica Najświętszej Maryi Panny udział wzięły władze województwa i liczni przedstawiciele samorządu terytorialnego z terenu powiatu rzeszowskiego. Część oficjalna odbyła się w rzeszowskim Wojewódzkim Domu Kultury.

Przybyłych gości powitał gospodarz uroczystości Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski.

Cała masa przedsięwzięć, które samorząd powiatu rzeszowskiego realizował w minionych dwóch dziesięcioleciach, miała wymiar strategiczny, długofalowy. Pracy tej przyświecała myśl, że budujemy nasze wspólne dziedzictwo. Była to praca wykonywana w poczuciu odpowiedzialności i wagi podejmowanych decyzji. Serdecznie za nią dziękuję i składam wyrazy najwyższego szacunku pod adresem wszystkich Radnych Powiatu Rzeszowskiego. Realizacja zadań przypisanych powiatowi nie była łatwa. Było wśród nich wiele wyzwań, którym chcieliśmy za wszelką cenę sprostać. Sprawy, którymi się zajmowaliśmy dotyczyły bowiem bardzo często najtrudniejszych dla człowieka etapów życia. Pochylaliśmy się nad problemami ludzi starych i niesamodzielnych, niepełnosprawnych czy też z chorobami neurodegeneracyjnymi –mówił Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski.

Odznaczenia od Prezydenta

Starosta odniósł się do licznych i kluczowych inwestycji, które zrealizował Powiat oraz dziękował pracownikom Starostwa za ich codzienną pracę

Wiele uwagi poświęciliśmy poprawie infrastruktury drogowo-mostowej, a także powiatowej oświacie i służbie zdrowia. Zrealizowaliśmy w tym zakresie wiele kosztownych inwestycji. W minionej kadencji, w latach 2014-2018, na same drogi i mosty wydaliśmy blisko 122 mln zł. Chcieliśmy zapewnić mieszkańcom jakość życia na jak najwyższym poziomie – by mogli tu godnie żyć, mieszkać i pracować; by chcieli tutaj wychowywać swoje dzieci. Z taką też myślą przystępowaliśmy do uzbrajania osiemdziesięcio-hektarowego terenu inwestycyjnego, który jest aktualnie jednym z najatrakcyjniejszych parków naukowo-technologicznych w tej części Polski. Inwestują w nim firmy reprezentujące zaawansowane technologicznie branże.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Kluczową częścią ceremonii było wręczenie odznaczeń osobom zasłużonym dla Powiatu Rzeszowskiego. Złoty Krzyż zasługi nadawany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę otrzymali: Waldemar Pijar, Kazimierz Wojton i Kazimierz Puc zaś srebrnym krzyżem wyróżniono Stanisława Flagę i Jana Sieńko.

Przy tej okazji medalami za Długoletnią Służbę uhonorowano kilkudziesięciu samorządowców i osób, które przysłużyły się Powiatowi Rzeszowskiemu.

Wspomniał o nich w swoim wystąpieniu Tomasz Wojton Przewodniczący Rady Powiatu.

Dwie dekady samorządowej pracy to cała masa rozwiązanych problemów, z jakimi borykali się mieszkańcy powiatu rzeszowskiego. Nie byłoby takich dobrych rezultatów bez ludzi, którzy tworzyli to samorządowe gremium. Dla utrwalenia zasług i sławy buduje się pomniki – Radnych Powiatu Rzeszowskiego upamiętniają zrealizowane inwestycje, które dobrze służą mieszkańcom: nowe, doskonale wyposażone obiekty oświaty, służby zdrowia i pomocy społecznej; wyremontowane drogi i mosty o wysokim stopniu nowoczesności, a także doskonale przygotowana strefa inwestycyjna. Działania takie udowadniają, że praca w samorządzie to robienie dobrych rzeczy dla ludzi i dla Ojczyzny – powiedział przewodniczący Wojton.

Gospodarcze Serce Podkarpacia

Po wygłoszonych przemówieniach zebrani obejrzeli film opowiadający historię i najważniejsze dokonania, jakie miały miejsce w Powiecie Rzeszowskim. Na uwagę zasługuje powstanie specjalnej strefy ekonomicznej czyli Parku Naukowo Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”, cieszącego się dużym zainteresowaniem czołowych firm z kraju i Europy. Powiat Rzeszowski jako jeden z prekursorów stworzył tego typu miejsce nazywane obecnie „Gospodarczym Sercem Regionu”.

Podczas uroczystości na scenie wystąpiła kapela ludowa „Bachórzanie” oraz Zespół Pieśni i Tańca Pułanie.