Komitet Regionów zainaugurował nową kadencję

Komitet Regionów zainaugurował nową kadencję
W nowej pięcioletniej kadencji nastapiła wymiana jednej trzeciej członków tego zgromadzenia, w którym zasiadają samorządowcy w okrojonym po brexicie składzie 27 delegacji. Od tej kadencji Komitet został zmniejszony z 350 do 329 członków.
W związku z wyborami samorządowymi, które w 2018 r. zmieniły polską mapę polityczną na szczeblu gmin, powiatów i województw, doszło do przetasowań również w polskiej delegacji, która liczy 21 członków i taką samą liczbę zastępców, uczestniczących w posiedzeniach pod nieobecność tych pierwszych.

Po wyborach samorządowych swoją pozycję w Komitecie znacznie umocniło Prawo i Sprawiedliwość, które należy do grupy politycznej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Obecnie EKR liczy ośmiu członków z Polski; w poprzedniej kadencji miało ich zaledwie dwóch.

Poza marszałkiem woj. podkarpackiego Władysławem Ortylem oraz burmistrzem Rypina Pawłem Grzybowskim pozostali polscy członkowie EKR zasiedli w ławach zarezerwowanych dla konserwatystów po raz pierwszy. W tej grupie znaleźli się marszałkowie województw: łódzkiego – Grzegorz Schreiber, lubelskiego – Jarosław Stawiarski, małopolskiego – Witold Kozłowski, a także dolnośląskiego – Cezary Przybylski (Bezpartyjni Samorządowcy).  Nowymi członkami EKR będą również: burmistrz Krasnegostawu (woj. lubelskie) Robert Kościuk oraz starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski.

Członkowie polskiej delegacji są desygnowani przez korporacje samorządowe: Związek Województw RP, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Unię Metropolii Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP oraz Unię Miasteczek Polskich.

Listę kandydatów wyznaczonych przez te  stowarzyszenia uzgadnia się za pośrednictwem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Rada Ministrów przedkłada wniosek zawierający listę kandydatów Radzie Unii Europejskiej.

Kandydatów wyznacza się ich spośród osób będących radnymi gminy, powiatu lub województwa, wójtami (burmistrzami, prezydentem miast) lub członkami zarządu powiatu i zarządu województwa. Reprezentowane muszą być wszystkie regiony.
 

Komitet Regionów, który jest organem doradczym UE, składa się z przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych 27 unijnych państw. Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii samorządowców w procesie tworzenia prawa unijnego.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, Mateusz Kicka