Bratkowice w gminie Świlcza to jedna z największych miejscowości w województwie podkarpackim, dlatego przez miejscowych nazywana jest Chinami. Jej początki sięgają XIV wieku. W sezonie letnim kojarzona jest głównie ze zbiornikiem wodnym i przebiegającą obok ścieżką przyrodniczą. To popularne miejsce wypoczynku dla miejscowych i przyjezdnych, którzy cenią sobie spokojną okolicę oraz możliwość odpoczynku nad wodą i w lesie. Zmierzając w kierunku zalewu mijamy dawny park podworski, który w ostatnim czasie został dobrze zagospodarowany i może być przystankiem podczas wypadu za miasto.
Zalew w Bratkowicach
Zalew w Bratkowicach powstał w 1997 roku na terenach leśnych jako zbiornik retencyjny zasilany wodami potoku Czarna. Z czasem stał się często odwiedzanym miejscem tym bardziej, że położony jest przy lesie i posiada rozległą plażę. Zbiornik ma powierzchnię 1,83 ha. Średnia głębokość wynosi 1,30 m, a maksymalna 2,5 m.
Ścieżka przyrodnicza w Bratkowicach
Ścieżkę przyrodniczą w Bratkowicach można pokonać pieszo lub rowerem. Jej początek znajduje się przy obiekcie edukacyjnym. Jest tam wiata z ławkami i miejscem na ognisko. Wzdłuż trasy ustawiono tablice edukacyjne z informacjami na temat lasu i jego właściwości. Trasa ścieżki ukazuje walory przyrodniczo krajobrazowe i historyczne tego terenu, a także złożoność lasu i jego funkcje. Należy do szlaku przyrodniczego Puszczy Sandomierskiej. W pobliżu szlaku jest również miejsce postoju pojazdów.
Jednym z przystanków na trasie jest śródleśna polana, będąca miejscem kultu religijnego. Na niewielkim wzniesieniu usytuowany jest krzyż milenijny oraz figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Wybudowano tu kamienny ołtarz, ustawiono ławki. Odbywają się tu msze polowe i „majówki”. Obok jest stanowisko z głazem polodowcowym. Podobno był tu niegdyś ogromny głaz, który po rozkruszeniu posłużył do budowy drogi. Przy szlaku znajduje się również krzyż pasyjny – pasyjka, który jest już czwartym krzyżem postawionym w tym miejscu. W tej okolicy wytyczono także trasę konną o długości 11,6 km, która w całości przebiega przez drogi leśne.
Mrówki leśne
Na trasie ścieżki znajdują się duże kopce mrówek zbudowane z resztek roślinnych, obok których przebiegają szlaki pokarmowe mrówek robotnic. Znoszą one do mrowiska drobne bezkręgowce. Duże mrowisko mrówki rudnicy eliminuje ze swego otoczenia, w jednym sezonie, nawet około miliona innych owadów. Społeczeństwo mrówek składa się z matki produkującej jaja, robotnic i okresowo uskrzydlonych samic i samców. Matka znosząca od 30 do 300 jaj dziennie jest dokarmiana przez robotnice, dbające równocześnie o larwy i jaja. Matka może żyć do 15 lat, pozostałe mrówki żyją krótko. Mrówki mają licznych drapieżców, takich jak dzięcioły wykonujące tunele w kopcach. Ich mrowiska niszczą także dziki, lisy i kuny.
Pozostałości parku podworskiego
Park w Bratkowicach zajmuje obecnie powierzchnię 5,2 ha. Stanowi pozostałość dawnego założenia dworsko – parkowego funkcjonującego nieprzerwanie od XVI w. do 1908 r. W czasach Rzeczpospolitej Dwojga Narodów był ośrodkiem tzw. starostwa bratkowickiego, wchodzącego w skład dóbr królewskich. W parku tym zawsze dominowały duże przestrzenie wolnych terenów użytkowych w postaci łąk lub trawników. Park stanowił naturalne otoczenie zespołu budynków gospodarczych. Jedynym obiektem małej architektury dawnego folwarku jest kapliczka św. Jana Nepomucena (niegdyś drewniana, obecnie murowana). Park jest miejscem przygotowanym do biernego i czynnego wypoczynku. Jest tu m.in. plac zabaw i siłownia plenerowa. Są też alejki oraz miejsca do spotkań i do spędzania wolnego czasu.