W jej skład wchodzą:
– Barbara Sowa – skrzypce prym,
– Wiktoria Siry – skrzypce sekund,
– Marceli Grzegorzak – cymbały,
– Dominik Pabiański – kontrabas,
– Beata Marszałek – śpiew,
– Michał Świder – śpiew.
Głównym celem powołania do życia kapeli było i jest ocalenie od zapomnienia wspaniałej muzyki Pogórza Dynowskiego, a w szczególności repertuaru słynnej Kapeli Sowów z Piątkowej, z którego wiele utworów pochwalić się może 150-200- letnim rodowodem. Udział w kapeli w przypadku A. Sowy oraz wnuków Basi i Marcela jest kontynuacją rodzinną wspaniałego dorobku muzycznego folkloru Dynowszczyzny i całego Pogórza. Członkowie kapeli czynnie zapoznają się z tamtym dziedzictwem, a pośrednio (słuchając) robi to Dynowska i okoliczna społeczność, w tym, co ważne, także młodzież. Chodzi również o promocję muzyki ludowej, która jest mało obecna w mediach, a szkoda, bo po muzyce ludowej rozpoznajemy tożsamość narodową i dotyczy to różnych krajów, nie tylko Polski.
Już po niespełna trzech miesiącach działalności młoda kapela zaczęła odnosić duże sukcesy. W czerwcu 2014r zajęła III miejsce w kategorii kapel w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej DZIECKO W FOLKLORZE w Baranowie Sandomierskim, co na tak krótką działalność było ogromnym osiągnięciem.
Tegoroczny sezon kapela rozpoczęła od udziału w „Pogórzańskiej Nucie”, czyli eliminacjach do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Startując w konkursie „Duży – Mały” kapela zdobyła I miejsce i zakwalifikowała się do Kazimierza Dolnego. Kolejnym krokiem był udział w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej DZIECKO W FOLKLORZE w Baranowie Sandomierskim 21.06.2015r, gdzie w kategorii kapel „Pogórzanie” zajęli I miejsce. W tym samym dniu uczestniczyli również w Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych w Pawłosiowie k. Jarosławia, gdzie zdobyli również I miejsce! Tydzień później, zaraz po zakończeniu roku szkolnego i otrzymaniu świadectw kapela wyjechała do Kazimierza Dolnego. W tym przepięknym miasteczku położonym nad Wisłą niedaleko Warszawy co roku odbywa się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Zjeżdżają się tutaj wówczas twórcy ludowi z terenu całego kraju. Kazimierski zabytkowy rynek tętni życiem, mieni się feerią barw najróżniejszych strojów ludowych, odbywa się tam ogromny jarmark rękodzieła ludowego i co najważniejsze – rozbrzmiewa tradycyjna muzyka ludowa wykonywana na rozmaitych instrumentach, wydobywana z zakamarków pamięci najstarszych twórców i dzięki temu ratowana od zapomnienia. Nasi „Pogórzanie” zaprezentowali się w konkursie „Duży – Mały” w sobotę, a w niedzielę barwny korowód złożony z uczestników festiwalu udał się na rynek pod scenę, aby usłyszeć werdykt jury. Jakież było zaskoczenie, kiedy okazało się, że kapela musi wystąpić jeszcze raz, ponieważ wszyscy zdobywcy baszt i pierwszych miejsc z każdej kategorii biorą udział w koncercie laureatów. A więc olbrzymi sukces – I miejsce w ogólnopolskim festiwalu w Kazimierzu Dolnym stał się faktem.
I ostatnie dokonanie „Pogórzan” – 12 lipca kapela wybrała się do Trzcinicy, tam, gdzie „Karpacka Troja”, by wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Karpat. Tego już nikt się nie spodziewał, a jednak – zajęli III miejsce!
Mirosława Sowa