XXIII Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego

XXIII Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego

Niepełnosprawni, ich rodziny, działacze społeczni i samorządowi, przedstawiciele organizacji i fundacji – około tysiąca osób udział wzięło udział w sobotę w Krasnem w zorganizowanych po raz 23. obchodach Powiatowego Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi.

Impreza była okazją do wyrażenia solidarności z osobami niepełnosprawnymi, jak również podziękowania za codzienny trud wkładany w działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Atrakcji było bardzo wiele, funkcjonowały stoiska różnych stowarzyszeń i organizacji, uczestnicy mieli okazję do degustacji lokalnych potraw i słodkości, można było udział w licznych grach i zabawach. Przed publicznością zaprezentowali się także strażacy-ochotnicy, ratownicy medyczni i żołnierze z 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Uroczyste spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Biskupa Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej Jana Wątroby, zaś organizatorami byli: Rada i Zarząd Powiatu Rzeszowskiego, Związek Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego oraz władze gminy Krasne.

– Tego typu spotkania stały się już naszą powiatową tradycją. Uczestniczą w nich niepełnosprawni i organizacje z wszystkich 14 gmin Powiatu Rzeszowskiego. To wspaniała forma integracji, wzajemnego wsparcia – mówił Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz, witając licznie przybyłych uczestników.

Specjalnie podziękowania starosta kierował pod adresem Jolanty Pieczonki, przewodniczącej zarządu Związku Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego, od lat zaangażowanej w organizacje tego typu imprez.

Tradycja obchodów Powiatowego Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego liczy sobie już ćwierć wieku. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Powiatu Rzeszowskiego 28 grudnia 1999 roku, w pierwszym okresie funkcjonowania samorządu powiatowego po reformie administracyjnej. Inicjatorką organizacji obchodów była Teresa Tomaka, radna powiatowa I kadencji.

Pierwsze obchody Powiatowego Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego odbyły się w Hyżnem 21 maja 2000 roku. Zasadą jest, że każdego roku odbywają się w innej miejscowości. Ciągłość obchodów przerwana została tylko na czas pandemii, gdy niemożliwe było organizowanie imprez masowych.

Powiat Rzeszowski od początku swego istnienia wiele uwagi poświęca problemom osób niepełnosprawnych. W 2000 roku powołano do życia Związek Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego, tworzony przez dwanaście gminnych stowarzyszeń zarejestrowanych na terenie Powiatu. Do jego zadań nalezą m.in. integracja środowiska wiejskiego i małomiasteczkowego z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami, realne wspieranie niepełnosprawnych w codziennych życiu i rehabilitacji, przełamywanie stereotypów.

Prowadzone od 25 lat na terenie Powiatu Rzeszowskiego działania przynoszą wymierne efekty. Osoby niepełnosprawne mają coraz większy dostęp do rehabilitacji i zatrudnienia, mogą rozwijać swoje zainteresowania. Konkretnymi działaniami na rzecz osób niepełnosprawnych były chociażby powstanie bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego albo utworzenie środowiskowych domów samopomocy. Na bieżąco likwidowane są także bariery architektoniczne, każda kolejna inwestycja jest realizowana również z myślą o ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych.

(s)