Obchody 97. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie

Obchody 97. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie

Tegoroczne rzeszowskie obchody 97. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli zostały rozłożone na dwa dni.

6 marca 2016r.

Godz. 17.00 Złożono kwiaty i znicze przy grobie płk. Leopolda Lisa-Kuli na cmentarzu „Pobitno” w Rzeszowie. Leopold Lis-Kula był bohaterem urodzonym w Kosinie i uczniem II Gimnazjum Państwowego w Rzeszowie. Był jednym z pierwszych strzelców w założonym przez Józefa Piłsudskiego Związku Strzeleckim.

 

7 marca 2016r.

Godz. 10.45 Złożono wiązanki kwiatów pod Tablicą Pamiątkową ZS „Strzelec” na budynku PKO BP przy ul. 3-go Maja w Rzeszowie

Godz. 12.00 Odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE Ks. Bp Jana Wątroby – Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3-go Maja w Rzeszowie z okolicznościowym kazaniem. Podczas Mszy Św. swoje ślubowanie złożyły „Orlęta” ZS ze SP w Tyczynie, SP Bratkowice, młodzież z parafii Wólka Podleśna oraz SP 14, SP ss. Pijarek w Rzeszowie. Rotę przyrzeczenia „Orląt” ZS odczytał Pan Robert Zapart przedstawiciel Fundacji AK z Londynu.

 

Godz. 13.00 Po zakończonej Mszy Św. odbył się przemarsz uczestników przed pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli na Placu Farnym, gdzie nastąpiło oficjalne złożenie meldunku. Przy dźwiękach Hymnu Narodowego dokonano podniesienia Flagi Państwowej na maszt oraz przeglądu pododdziałów. Uczestników uroczystości powitał Wiceprezydent Rzeszowa. Strzelecką przysięgę złożyło w Rzeszowie ponad 400 strzelców z niemal całego Podkarpacia, ale też z Małopolski i Lwowa. Rotę przyrzeczenia odczytał Leopold Kula – bratanek płk. Leopolda Lisa-Kuli.

Strzelcy kochają Ojczyznę, znają jej historię i bohaterów narodowych. Są dumni z tego, że są Polakami. Strzelcy potrafią. Ci z Podkarpacia ale też Ci ze Lwowa, którzy od kilku lat są częścią Jednostki Strzeleckiej 2021 w Rzeszowie. „Strzelec” to szkoła patriotyzmu, ale też obywatelskiego wychowania. Dla strzelca bardzo ważne jest szkolenie wojskowe. To nie tylko zielone berety, mundury i emblematy ale też zajęcia ze strzelania musztry, a nawet udział w poligonach. To też przyciąga. Efekt jest taki, że Podkarpacie jest prawdziwą strzelecka potęgą. Drużyny strzelców i orląt działają w regionie przy większości szkół średnich ale też coraz częściej gimnazjach a nawet szkołach podstawowych. 

Po przemówieniach okolicznościowych oraz salwie honorowej dokonano składania wieńców i wiązanek kwiatów. Kwiaty przy pomniku płk. Leopolda Lisa Kuli Złożył również Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz oraz Tomasz Wojton członek Rady Powiatu.

Organizatorami uroczystości byli proboszcz Parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie ks. prałat Władysław Jagustyn, Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Dowódca garnizonu Rzeszów płk. Zenon Brzuszko, Dyrektor II LO im. płk. Lisa-Kuli w Rzeszowie Andrzej Szymanek oraz Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

 

Patronat honorowy nad uroczystością objął między innymi Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski