Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego

Wójtowie, burmistrzowie, starostwie, prezydenci, radni oraz pracownicy instytucji samorządowych z całego Podkarpacia spotkali się dziś (03.06.2016 r.) w Rzeszowie na obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego.

Obchody samorządowego święta w Rzeszowie rozpoczeły się uroczystą mszą świętą odprawioną w Kościele Farnym w intencji samorządowców. Po jej zakończeniu ulicami Rzeszowa przeszła barwna parada, zaś całość zakończyła się konferencją, w czasie której wyróżnieni zostali najlepsi gospodarze lokalnych wspólnot.

Bycie samorządowcem to wielki zaszczyt, ale i wyzwanie. Wszyscy musimy i powinniśmy pamiętać o mieszkańcach, o obietnicach oraz zobowiązaniach składanych im w kampaniach. Ważne jest, aby mieć refleksję, pamiętać o naszych deklaracjach, tak aby, ci którzy obdarzyli nas mandatem, aby dalej się z tym mandatem mogli identyfikować – podkreślał marszałek Władysław Otryl.

Samorządowe święto stało się doskonałą okazją do dyskusji o największych sukcesach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed samorządami.

Jak co roku nie mogło również zabraknąć wręczania wyróżnień i nagród dla najlepszych samorządowców z regionu. Laureatami tegorocznej edycji konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa zostali:

– w kategorii powiatu: powiat stalowowolski i starosta Janusz Zarzeczny,

– za najlepszą gminę uznano gminę Gać i wójta Grażynę Pieniążek

– zaś w ocenie kapituły Podkarpackiej Nagrody Samorządowej najlepiej zarządzanym miastem na Podkarpaciu po I roku nowej kadencji jest Miasto i Gmina Głogów Małopolski i burmistrz Paweł Baj.

Podkarpacka Nagroda Samorządowa przyznawana jest od kilkunastu lat wspólnie przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych i Tygodnik Regionalny „Nowe Podkarpacie” z Krosna. Co roku zrzeszające samorządowców w regionu PSST nagradza także zdolną młodzież, samorządy same wybierają najzdolniejszego ucznia ze swojego terenu, któremu fundują nagrodę. Jak co roku podczas uroczystości uhonorowano także najciekawsze samorządowe strony internetowe podkarpackich samorządów.

Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony został na pamiątkę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Polacy wybierali wtedy swych przedstawicieli do rad gmin i miast.

 

Powiat Rzeszowski reprezentowali Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, Wicestarosta Marek Sitarz oraz członek Zarządu Powiatu Tadeusz Pachorek.

 

 

Informacja na bazie tekstu – Aleksandra Gorzelak – Nieduży
fotografia – Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP