Impreza integracyjna z osobami niepełnosprawnymi „JEDNOŚĆ I KULTURA”

Impreza integracyjna z osobami niepełnosprawnymi „JEDNOŚĆ I KULTURA”

 

W pracy na rzecz potrzebujących spotykamy się po prostu z drugim człowiekiem, który zawsze potrzebuje czegoś więcej niż tylko technicznie poprawnej opieki, potrzebuje bowiem człowieczeństwa i serdecznej uwagi. Dlatego tak ważna jest rola ludzi, którzy stoją u boku tych, którzy codziennie zmagają się z niepełnosprawnością.

Święty Jan Paweł II

 

Sobotnie uroczystości odbywające się pod hasłem "Jedność i Kultura" były kolejną edycją organizowanych co roku w Powiecie Rzeszowskim Dni Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi. Tegoroczna edycja miała miejsce na pięknie przygotowanym nowym stadionie w Gminie Kamień. Do Kamienia w tym dniu zjechali niepełnosprawni z całego powiatu wraz ze swoimi rodzinami i opiekunami, a także przedstawiciele duchowieństwa na czele z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Janem Wątrobą, przedstawiciele rządu m. in Mieczysław Miazga – Poseł na Sejm RP oraz Stanisław Ozóg – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli Powiatu Rzeszowskiego na czele z Starostą Rzeszowskim Józefem Jodłowskim, Wicestarostą Markiem Sitarzem oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Rzeszowskiego Stanisławem Obarą wraz z wiceprzewodniczącymi: Tadeuszem Chmielem i Jerzym Bednarzem. Zarząd Powiatu Rzeszowskiego reprezentowali również: Lucyna Sokołowska oraz Tadeusz Pachorek.

Na tegoroczną edycję imprezy zawitała także delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Świdnik na czele z Burmistrzem Miasta Janem Holodnakiem wraz z Vladimirem Kaliniakiem – Dyrektorem szkoły w Świdniku.

Imprezę otworzyła uroczysta Msza Święta poprowadzona przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Jana Wątrobę – Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Po jej zakończeniu głos zabrał gospodarz całego wydarzenia – Wójt Gminy Kamień Ryszard Bugiel. Powitał on wszystkich zebranych i podziękował za tak liczne przybycie. Zapraszając do wspólnej zabawy oddał głos Staroście Rzeszowskiemu, który z tej okazji wygłosił do zebranych specjalne przemówienie. 

 

Imprezy, takie jak dzisiejsza są taką „małą iskierką dobroci”, która zapoczątkowuje szereg dobrych zmian. Sam uśmiech na twarzach uczestników tych uroczystości wart jest wszelkich starań i wysiłków. Spotkania takie dają bowiem radość i nadzieję – nadzieję na to, że można odmienić na lepsze życie innych ludzi. 

Nie trudno jest dostrzec wagę i znaczenie tego przedsięwzięcia dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego. Działania mające na celu społeczną integrację mają wielu zwolenników. W ich organizację włączają się samorządy i ludzie dobrej woli, którym serdecznie dziękuję. Nasza wspólna praca odwzajemniana jest po wielokroć. Stajemy się bogatsi wewnętrznie, bo angażowanie się w taką działalność kształtuje serca i uszlachetnia.

Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski

 

Starosta podziękował wszystkim obecnym za serdeczność, uczynność i przyjaźń. Zwłaszcza tym, którzy od szesnastu już lat budowali i budują powiatową integrację. Specjalne podziękowania trafiły także na ręce współtwórców sobotniego wydarzenia: Radnych Powiatu Rzeszowskiego, samorządowi gminy Kamień, przewodniczącej Związku Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Jolancie Pieczonce oraz wszystkim innym stowarzyszeniom pomocy osobom niepełnosprawnym powiatu rzeszowskiego. Starosta zwrócił się również do zebranych na stadionie osób niepełnosprawnych, życząc im uporu i konsekwencji w dążeniach do spełniania swoich marzeń. 

Starosta Rzeszowski nazwał imprezę "Jedność i Kultura" Świętem. Dla wszystkich zebranych widzących uśmiech na twarzach tych pokrzywdzonych przez los osób zanurzonych w beztroskiej zabawie było oczywiste, że tym właśnie jest.