Rusza kolejna edycja "Kultury na Widoku"

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 1600 utworów w cyfrowej wersji można było znaleźć na instalacjach dwóch edycji Kultury Na Widoku, przez całe lato, w różnych zakątkach Polski. Ta podróżująca, multimedialna biblioteka odwiedziła w ciągu 2 edycji projektu łącznie 78 miejsc i 22 festiwale, podczas których posiadacze smartfonów i tabletów mieli szansę poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz w prosty sposób pobrać interesujące ich treści. Dodatkowo użytkownicy Internetu z całego kraju w czasie trwania projektu mają dostęp do utworów za pomocą strony internetowej www.kulturanawidoku.pl.

Uliczne i wirtualne biblioteki to multimedialne instalacje, umożliwiające pobieranie filmów, muzyki, książek i gier, ustawione w centralnych punktach miast i wydarzeń kulturalnych, a także plakaty rozwieszone na terenie całej Polski. 20 tysięcy papierowych plakatów Kultury Na Widoku trafiło do kilkuset miast i miasteczek z utrudnionym dostępem do kultury. Zawisły w przestrzeni publicznej oraz w bibliotekach, domach kultury i szkołach. Sercem całego projektu jest strona internetowa, do której prowadzą łącza zamieszczone na instalacjach i plakatach.

Kultura na Widoku w praktyce dowodzi, że niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej pochodzącej z legalnych źródeł, która jest w istocie łatwo dostępna, bo utwory z instalacji i plakatów oraz wiele dodatkowych zebrane zostały na stronie projektu www.kulturnawidoku.pl.

Oprócz oferowania dostępu do kultury, projekt ma na celu budowanie świadomego w niej uczestnictwa i jest skierowany do wszystkich – bo nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, by wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

Fundacja Legalna Kultura za pomocą tego projektu postanowiła pokazać w praktyce, że kultura pochodząca z legalnych źródeł jest na widoku i na wyciągnięcie ręki.

Dodatkowe informacje o projekcie

Oprócz filmów, muzyki, książek i gier z legalnych źródeł w każdej edycji Kultury Na Widoku pojawia się specjalny regał związany z określoną tematyką. W 2014 roku poświęcony był dwudziestej piątej rocznicy odzyskania wolności i zawierał materiały archiwalne udostępnione między innymi przez Ośrodek Karta. Rok później roku świętowaliśmy wspólnie z Kulturą Na Widoku 25 lat samorządności w Polsce. Instalacja została wzbogacona o 2 regały: „Historia” oraz „Festiwalowa edycja specjalna”(wypełniony interesującymi propozycjami z Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni). Trzecia edycja Kultury Na Widoku przypada w roku Krzysztofa Kieślowskiego, zatem tym razem poświęcimy odrębne miejsce temu znakomitemu twórcy.