Uroczyste obchody 32 rocznicy Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Uroczyste obchody 32 rocznicy Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

"W ciszy niepokalanej Boże dojrzały plany,
Karol został Papieżem, naszym Papieżem wybrany."

 

38 lat temu arcybiskup metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany Papieżem. Przyjął imię Jan Paweł II.

Wybrany w trzecim dniu konklawe 58-letni metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Konklawe rozpoczęło się po południu 14 października 1978 roku, ponad dwa tygodnie po śmierci Jana Pawła I.

16 października 1978 roku, białym dymem unoszącym się znad Kaplicy Sykstyńskiej i słowami “habemus papam” w Watykanie oznajmiono, że wybrano nowego Papieża – Polaka. Kardynał Karol Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu. Nieoficjalnie wiadomo, że otrzymał 99 głosów. – Jeszcze przeżywamy wielki smutek z powodu śmierci naszego ukochanego papieża Jana Pawła I, a oto najdostojniejsi kardynałowie już powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej. – mówił Ojciec Święty.

Jan Paweł II, aż dziewięć razy pielgrzymował do Polski, w tym także na Podkarpacie. 8 marca 1970 roku jako kardynał gościł w Jaśle, 10 czerwca 1997 roku jako Papież odwiedził Krosno i Duklę oraz 2 czerwca 1991 roku Rzeszów.

 

32 rocznica Męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko był w okresie PRL kapelanem warszawskiej "Solidarności". Jego comiesięczne msze św. za ojczyznę gromadziły tłumy wiernych. Angażował się również w pomoc dla prześladowanych robotników i działaczy związkowych. Dzięki swojej niezłomności i odwadze zyskał autorytet i popularność. Jego działalność została jednak odebrana przez władze PRL jako krytyka i sprzeciw wobec ówczesnego systemu. 19 października 1984 roku został uprowadzony w Górsku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa; był torturowany i zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Wyłowiono je 30 października 1984 roku. Na pogrzeb męczennika przybyły tłumy ludzi.

 

W dniu dzisiejszym w wielu miejscach w Polsce, będą obchodzone oficjalne uroczystości upamiętniające Męczeńską Śmierć bł. ks. Popiełuszki. W Wysokiej Głogowskiej obchodzone były one w ubiegłą niedzielę (16.10). Podniosły ton uroczystości nadała Msza Św. Koncelebrowana w kościele parafialnym w Wysokiej Głogowskiej przez ks. proboszcza Zbigniewa Gargasia. Z kościoła zaproszeni goście w asyście pocztów sztandarowych udali się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożono wieńce z okazji kolejnej rocznicy jego pontyfikatu. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców oraz modlitwa pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przy pomniku Chór Gloria zaintonował Hymn Polski, zaś przybyły na uroczystość Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski oraz Poseł na Sejm RP Wojciech Buczak wygłosili do zebranych kilka słów.