Jubileusz 110 lat szkoły w Strażowie

Jubileusz 110 lat szkoły w Strażowie

Szkoła w Strażowie funkcjonuje już 110 lat!

Została założona w 1906 roku i od tego czasu wychowało i wykształciło się w jej murach kilka pokoleń mieszkańców wsi. Z tej pięknej okazji zorganizowany został uroczysty jubileusz.
Obchody rocznicowe miały miejsce 13 października 2016 roku i rozpoczęły się w kościele parafialnym Mszą świętą celebrowaną przez J.E. Księdza Biskupa Jana Wątrobę.

Wśród licznie zgromadzonych gości, dawnych i obecnych pracowników i uczniów, delegacji z innych szkół, znaleźli się też przedstawiciele władz samorządowych: wójt Gminy Krasne p. Wilhelm Woźniak, przewodniczący Rady Gminy p. Marian Jachowicz, radna powiatu rzeszowskiego p. Renata Gaweł, sołtys Strażowa p. Grzegorz Morycz. Podczas mszy Ksiądz Biskup wspominał postać patronki szkoły – Marię Konopnicką oraz poświęcił sztandar, który odtąd będzie dumnie towarzyszył podczas ważnych uroczystości. Całość uświetniły pieśni w energicznym wykonaniu chóru. Na koniec p. Jachowicz przedstawił zebranym postać swojego dziadka Józefa Jachowicza – posła i senatora, współzałożyciela szkoły.

Po mszy nastąpił przemarsz do budynku Zespołu Szkół w Strażowie. Na czele maszerował poczet sztandarowy. Na miejscu Ksiądz Biskup odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą postać Józefa Jachowicza.
Dalsza część uroczystości miała już miejsce na sali gimnastycznej. Gości powitała p. Dyrektor Agata Gunia – Buk. W swoim przemówieniu mówiła m.in. o monografii szkoły wydanej z okazji jubileuszu. Książka ta opisuje historię obiektów szkolnych i działalność dydaktyczno – wychowawczą na przestrzeni 110 lat. Powstała ona w celu podziękowania i upamiętnienia wszystkich, którzy tworzyli historię tej placówki oświatowej. Przemówienia wygłosili również p. Wilhelm Woźniak, p. Marian Jachowicz oraz przedstawiciele starostwa i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Uroczystość poprowadzili: p. Renata Mosior – była dyrektorka szkoły i p. Grzegorz Rejman – absolwent. Odczytali oni listy gratulacyjne i przedstawili historię szkoły. Towarzyszyła temu prezentacja multimedialna z dużą liczbą interesujących zdjęć, które są wspaniałą pamiątką udostępnioną przez wielu przychylnych ludzi. Nie zabrakło też urodzinowego tortu, który pokroiła p. Dyrektor. Po uroczystości została nim poczęstowana szkolna młodzież.

Po części oficjalnej nadeszła część artystyczna. Rozpoczęła się staropolskim polonezem w wykonaniu uczniów. W pięknych, galowych strojach wspaniale zatańczyli trudny układ. Zebrani wysłuchali następnie piosenek w wykonaniu Moniki Michny. Uczniowie klasy II gimnazjum przedstawili inscenizację przygotowaną na podstawie noweli „Antek” B. Prusa. Można było zaobserwować, czym różniła się edukacja, szkoła w dawnych czasach od współczesnej. Młodym aktorom towarzyszyła ciekawa scenografia, rekwizyty i stroje. Na zakończenie wystąpił szkolny chór, który wykonał piosenkę pt. „Szkoła jest nowelą”.

Goście mieli jeszcze okazję i chęć zwiedzenia budynku szkoły. Absolwenci zauważyli, że po latach bardzo się zmienił na korzyść, przeszedł szereg remontów i dzisiaj wygląda pięknie i nowocześnie. Aż chce się do takiej szkoły chodzić – mówili.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z tego wydarzenia:

Nadanie Sztandaru 

Jubileusz 110 lecia powstania Szkoły w Strażowie

oraz fotogalerii:

Fotogaleria