Odsłonięcie Pomnika w 1050. rocznicę Chrztu Polski

Odsłonięcie Pomnika w 1050. rocznicę Chrztu Polski

Głaz ma ok. 2,5 metra wysokości i szerokości, waży niemal 25 ton, a na jego froncie wyryto napis ,,1050. rocznica Chrztu Polski’’. Stanął on obok budynku Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. Powyżej umieszczono dwie daty- 966 i 2016 r., przedzielone symbolem denara z czasów Mieszka I, a na dole ,,Podkarpackie 2016’’. Nieregularny kształt pomnika przypomina polskie granice za czasów pierwszych Piastów. Pomysł na taki pomnik pojawił się już w trakcie obchodów i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Szczęśliwie dość szybko znalazł się też darczyńca, który przekazał sam głaz.

Jak podkreślił na wstępie jeden z inicjatorów całego przedsięwzięcia Pan Adam Pęzioł: ,,Dobrze by było, żeby każdy, kto popatrzy na ten głaz, zastanowił się nad naszą tożsamością, długą historią chrześcijaństwa w Polsce. To przecież chrzest w 966 roku zadecydował o tym, że jesteśmy Polakami. Nasze dzieje wcale nie musiały się tak potoczyć, gdyby nie tamta decyzja Mieszka I”. Zauważył też, że ,,Nasi przodkowie ważne wydarzenia, np. rocznice bitwy pod Grunwaldem, czy Odsieczy Wiedeńskiej upamiętniali w podobny sposób”. „Chcieliśmy nawiązać do tej dobrej tradycji”- dodał.

Na Podkarpaciu trwają od stycznia koncerty muzyczne oraz konferencje naukowe. Co miesiąc przypominają one o 1050. rocznicy Chrztu Polski. Obchody zorganizował społeczny Komitet Organizacyjny. Równolegle do rzeszowskiego jubileuszu podobne obchody zorganizowano również we Lwowie i Wilnie. Aktywny udział w organizacji poszczególnych etapów obchodów brali udział między innymi prywatni sponsorzy jak i samorządowcy.

W uroczystości odsłonięcia pomnika 1050. rocznicy Chrztu Polski udział wzięli: Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz, Członek Zarządu Powiatu Lucyna Sokołowska oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Jerzy Bednarz wraz z Członkiem Rady Tomaszem Wojtonem. Poświęcenia pomnika dokonał Ordynariusz Rzeszowski ks. bp Jan Wątroba. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe oraz asysta wojskowa żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i jednostki strzeleckie.