II Koncert Pieśni Patriotycznych w Bratkowicach

II Koncert Pieśni Patriotycznych w Bratkowicach

Koncert poprzedziła Msza św. w intencji Ojczyzny i i jubileuszu 20-lecia powstania chóru Resonantae, której przewodniczył ks. Jerzy Paradysz – dziekan Dekanatu Rzeszów –Zachód w asyście ks. Józefa Książka – proboszcza parafii Bratkowice. Homilię wygłosił ks. Marcin Graboś – bratkowicki wikariusz, który powiedział m.in., że trzeba nam dziękować tym wszystkim, którzy za wolną Polskę walczyli, którzy przelewali za Nią krew, bo dzięki ich silnej wierze wyszła iskra do wolności. Nawiązał również do kończącego się Roku Miłosierdzia, 1050. Rocznicy Chrztu Polski i Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Na zakończenie podkreślił, że jeśli będziemy posłuszni Jezusowi, to możemy być spokojni o naszą Ojczyznę. Koncert pieśni patriotycznych rozpoczął się od występu przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Bratkowicach. Dzieci pod czujnym okiem swoich wychowawców pani Ewy Kwoki i pani Lucyny Trzeciak zaśpiewały dwie piosenki "Polska" i "Moja Ojczyzna"

Jako pierwszy z chórów wystąpił Chór CREDO z parafii pw. Wniebowzięcia NMP Rzeszów – Zalesie, który m.in. wykonał "Z dawna Polski Tyś Królową" oraz "Modlitwę obozową". Dyrygował pan Wojciech Bednarczyk.

Kolejne utwory to : "Rozkwitały pąki białych róż", "Piechota" obydwie te pieśni zaprezentował Chór CANTUS przy GCKSiR w Świlczy z siedzibą w Trzcianie. Dyrygował pan Łukasz Adamus.

Następnie wystąpił Chór CANTAMUS parafii pw. Św. Józefa Robotnika w Pstrągowej który zaśpiewał "O Ziemio Polska" oraz "Modlitwa o Pokój". Dyrygował pan Paweł Łącki.

Chór ALBA CANTANS parafii pw. Miłosierdzia Bożego Rzeszów – Biała zaśpiewał dwa utwory "Boże coś Polskę" i "Ojczyzno ma". Dyrygowała pani Kornelia Ignas.

W wykonaniu gospodarzy koncertu Chóru Męskiego RESONANTAE, którym dyrygował pan Jakub Pięta usłyszeliśmy pieśni skierowane do trzech wielkich wartości w życiu każdego mężczyzny – do Kobiety, do Przyjaciela i do Boga. Były to pieśni: "O mój rozmarynie" ,"Sadźmy przyjacielu róże", "Boże, chroń i ocal ten nasz kraj".

Na zakończenie uroczystego koncertu, w wielkim finale tego wieczoru, połączone chóry wykonały "Gaude Mater Polonia".

Za udział w Koncercie Pieśni Patriotycznych wszystkie chóry otrzymały od organizatorów podziękowania i pamiątkowe statuetki, które w imieniu Starosty Rzeszowskiego wręczyli: pan Tadeusz Pachorek – członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego, pan Tomasz Wojton i pan Sławomir Miłek radni Powiatu Rzeszowskiego oraz ks. Józef Książek – proboszcz parafii Bratkowice

Organizatorzy koncertu składają serdeczne podziękowania Staroście Rzeszowskiemu panu Józefowi Jodłowskiemu za honorowy patronat i ufundowanie pamiątkowych dyplomów i statuetek, a także sponsorom:

  • panu Krzysztofowi Ciszewskiemu – właścicielowi hotelu Zacisze (Bratkowice),
  • państwu Bożenie i Andrzejowi Zabawskim – firma Usługi Gazowo- Sanitarne (Rzeszów),
  • panu Michałowi Flis – firma Drewprofil (Bratkowice – Dąbry),
  • państwu Alinie Goldman i Krzysztofowi Dąbrowskiemu – firma ERRIS

Koncert był doskonałą okazją do posłuchania oraz wspólnego wykonania pieśni, które od lat umacniają ducha narodowego i integrują poczucie wspólnoty i tożsamości wszystkich Polaków

W słowach i nutach tych utworów zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie, o ich sile pamiętali nasi przodkowie – polska pieśń patriotyczna zawsze dodawała sił, otuchy i nadziei. Polacy, od kiedy historia pamięta, śpiewali gdy byli szczęśliwi, śpiewali, gdy było im źle.

Jak pisał Adam Mickiewicz:
"Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało."
 

Dziś, kiedy żyjemy w niepodległej, wolnej Ojczyźnie, tę niepodległość i wolność chcemy i mamy obowiązek umacniać. Czynić to powinniśmy prostymi obowiązkami, codzienną pracą, duchowym bogactwem życia rodzinnego. Dziś możemy powiedzieć, że los naszego kraju nie zależy od męstwa na polu walki, ale od uczciwości w pracy i podejmowania mądrych decyzji.
 

 

Tekst i foto : Andrzej Bednarz