Obchody 35. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Rzeszowie

Obchody 35. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Rzeszowie

Część artystyczna przygotowana została przez młodzież. Zgromadzeni w WDK oglądnęli spektakl "Świadectwo" w wykonaniu uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w  Sędziszowie Młp.  pod kierunkiem mgr  Eweliny Łagowskiej- Świerk oraz wysłuchali utworów w wykonaniu wokalistek z  Miejskiego Domu Kultury w Rzeszowie: „Przeżyj to sam” –  Kornelii  Kulczyckiej,  "Psalm  stojących w kolejce” – Magdaleny Bukały, Kornelii Kulczyckiej i Dominiki Ficek oraz „Powrót” – Magdaleny  Bukały.

O godz. 18:00 uczestnicy uroczystości udali się na uroczystą Mszę św. do rzeszowskiej Fary, po której złożyli kwiaty pod Krzyżem Misyjnym.

Powiat Rzeszowski reprezentował Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz oraz Radny Powiatu Rzeszowskiego Tomasz Wojton.

35 lat temu Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. To tragiczny dzień dla milionów Polaków. 

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. To bardzo trudny okres dla Polaków – wiążący się z utratą pracy, internowaniem, represjami. Wiele niewinnych osób straciło wtedy życie. To także dzień, który zniszczył nadzieję na szybkie zmiany demokratyczne w kraju. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., natomiast zniesiony 22 lipca 1983 r.

Zamach stanu, któremu przewodniczyła grupa wojskowych z Wojciechem Jaruzelskim na czele, przekreślił na jakiś czas marzenia Polaków o wolności. Wiele osób sprzeciwiało się władzy także na Podkarpaciu.