V Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Wesołego Alleluja” w Woli Zgłobieńskiej

V Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Wesołego Alleluja” w Woli Zgłobieńskiej

Obecna edycja międzynarodowa stanowi kontynuację zapoczątkowanego w roku 1998 konkursu gminnego, a następnie rozszerzanego kolejno na rejonowy, wojewódzki i ogólnopolski. Od początku istnienia tego przedsięwzięcia tematem są radosne Święta Wielkanocne i przeżycia z nimi związane ujęte przez młodych twórców w formę kartki świątecznej (prace plastyczne płaskie).

Honorowym patronatem, podobnie jak w poprzednich edycjach, objęli konkurs: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Kurator Oświaty, Burmistrz Boguchwały oraz Bank Spółdzielczy w Niechobrzu. Patronat medialny sprawuje od lat „Via” Katolickie Radio Rzeszów, które promuje wielkanocny konkurs na swojej antenie.

Naczelnym celem konkursu jest pobudzanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży, pielęgnowanie tradycji narodowych związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, zarówno w naszym kraju, jak i w innych państwach świata oraz wychowanie w duchu szacunku dla wartości chrześcijańskich i rodzinnych.

Nadesłane prace młodych twórców oceniała powołana przez dyrektora szkoły Jana Fularza komisja konkursowa w składzie:

  • ks. dr Janusz Podlaszczak – przewodniczący komisji – proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie
  • Ewa Śliwa – zastępca Burmistrza Boguchwały
  • ks. prałat Stanisław Buszta – proboszcz parafii w Woli Zgłobieńskiej
  • Barbara Pasierb – prezes Banku Spółdzielczego w Niechobrzu (w zastępstwie Zofia Kalandyk)
  • Damian Drąg – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale
  • Leszek Wawrzaszek – artysta plastyk, członek Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Rzeszowski

Nagrodzono 120 autorów kartek wielkanocnych, które wyróżniały się sposobem przedstawienia Świąt i ciekawą formą plastyczną. Przy wyborze prac komisja brała pod uwagę: zgodność z tematem oraz oryginalność jego interpretacji, przekaz wartości religijnych i rodzinnych, walory artystyczne, a także samodzielność wykonania.

Wystawa utworzona z wszystkich kartek świątecznych, którą można było oglądać w budynku szkoły, zachwycała bogactwem barw, różnorodnością technik plastycznych oraz stanowiła obraz dziecięcych przeżyć związanych z radosnymi Świętami Zmartwychwstania Pańskiego.

Organizatorom sprawia satysfakcję popularność konkursu i cieszy zainteresowanie nim, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba prac – 2759 kartek stworzonych przez dzieci przedszkolne i uczniów klas I – VI z 221 szkół oraz placówek kulturalnych i opiekuńczych z 8 państw. Z okazji jubileuszowej edycji warto podkreślić dotychczasowy udział w naszym przedsięwzięciu dzieci mieszkających w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Czechach, Bułgarii, Rosji, na Litwie, Białorusi, Ukrainie oraz ze wszystkich województw w Polsce.

Nagrody w V Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Wesołego Alleluja” laureaci otrzymali dzięki pomocy, którą okazali: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Gmina Boguchwała, proboszcz parafii Wola Zgłobieńska ks. Stanisław Buszta.

Szczególne podziękowania należą się dzieciom – autorom nadesłanych prac konkursowych oraz nauczycielom, instruktorom, rodzicom, pod kierunkiem których powstały piękne kartki wielkanocne głoszące Zmartwychwstanie Chrystusa.

Beata Fornal

Anna Lewczak